Skład na dwie harmonie i bębenek. Kapela Powiślaki

Ostatnia aktualizacja: 03.04.2024 16:01
W audycji opowieści Krzysztofa Staręgi z Kapeli Powiślaki z Maciejowic, z którą przyjechał w roku 2021 do Kazimierza nad Wisłą wraz ze swoim synem Mariuszem. Kapela wystąpiła wówczas w oryginalnym składzie: dwie harmonie trzyrzędowe (ojciec i syn) i bębenek obręczowy (Henryk Kowalczyk).
Audio
  • Na dwie harmonie i bębenek. Kapela Powiślaki z Maciejowic (Dwójka/Źródła)
Kapela Powiślaki
Kapela PowiślakiFoto: rckl

Krzysztof i Mariusz Staręga na harmoniach trzyrzędowych i Henryk Kowalczyk z bębenkiem obręczowym - oto nowy skład Kapeli Powiślaki z Maciejowic.

- Grałem 25 lat, 15 lat miałem przerwy. Teraz znów gramy od 6 lat. To kapela, w której grali Wiącek i Nowaczek. Teraz ze starego składu został Henryk Kowalczyk na bębenku - wspominał Krzysztof Staręga.

Po Krzysztofie Starędze nim muzycznego bakcyla złapał syn - Mariusz - najmłodszy harmonista w Mazowieckiem, grający na trzyrzędowej harmonii polskiej.

Wcześniej pan Krzysztof miał własną kapelę. Grali na trąbkach, saksofonach, później gitarach.

- Grał ze mną świętej pamięci Władzo Zarzycki. Przepięknie grał na skrzypcach! Ale teraz w naszym regionie nie ma takiego muzykanta co by zagrał na skrzypcach. Może jeszcze w kapeli Jaśki... Ale to już ostatni skrzypek! - mówił Staręga. Sam jednak nie traci nadziei. - Ja myślę, że tradycja maciejowicka przetrwa. Ale to trzeba przekazywać młodym! Żeby było komu grać!

Nasz rozmówca dobrze wspominał młode lata, kiedy grał jeszcze na wielu weselach. Ciężka paca? Owszem, wesela trwały 24 godziny, niemal nieprzerwanie. 

- Z soboty na niedzielę nad ranem goście się rozchodzili na dwie godziny i od nowa!. Na śniadanie grało się "Kiedy ranne wstają zorze", później ocepiny się obgrywało... Piękne melodie! I ta harmonia. Harmonia łączy ludzi, wie pan? Każdy, kto to usłyszy, to już tańczy!


W Źródłach zabrzmiały także:

  • utwory z nowej płyty Aynur „Rabe”

  • nagrania z nowej płyty „Haz” La Yegros. To argentyńska pieśniarka okrzyknięta królową nowej cumbii.

***

Tytuł audycji: Źródła 

Prowadził: Kuba Borysiak

Data emisji: 3.04.2024

Godzina emisji: 15.15