Fonogram Źródeł 2023 - poznaj zwycięzców!

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2024 15:17
Co roku poznajemy najlepsze wydawnictwo z repertuarem tradycyjnym - Fonogram Źródeł. Podstawowym założeniem konkursu jest zmotywowanie lokalnych społeczności do przedstawiania swoich muzycznych tradycji oraz autentycznych artystów...
Audio
  • Laureaci Fonogramu Źródeł 2024 (Dwójka/Źródła)
Fonogram Źródeł_1200
Fonogram Źródeł_1200Foto: rckl

Po zapoznaniu się z 25 nadesłanymi do konkursu płytami jury postanowiło przyznać następujące nagrody i wyróżnienia w konkursie Fonogram Źródeł 2023:

 

  • Nagrodę Specjalną w wysokości 7.500 zł Remigiuszowi Mazurowi-Hanajowi i wydawnictwu In Crudo za 5 albumów opublikowanych w formie cyfrowej:

- Kapela Dobrzeliniacy „Człowiek patrzy na nogi – to tak, jakby sam tańczył”,

- „Jest drabina do nieba 3 – Rok nabożny”,

- „Od Białegobłota”,

- „Od Wielunia – Sieczka brzęczy, owies brzęczy”,

- Śpiewacy z Baszkowa „Pieśni za umarłym”.

 

Albumy wydawnictwa In Crudo prezentują szczególną wartość. Zachowują wiernie autentyczne sytuacje muzykowania ludowego. Odwołują się do kontekstów muzykowania tradycyjnego oraz wypełniają lukę w badaniach terenowych. Dowartościowują regiony nierozpoznane badawczo lub słabo obecne w etnomuzykologii, wzbogacając stan dotychczasowej dokumentacji. Albumy prezentują doskonale wykonaną pracę koncepcyjną, popartą szeroką wiedzą i przemyślanym wyborem nagrań. Płyty wydawnictwa In Crudo wskazują na to, co najbardziej wartościowe, zwracają uwagę na kompozycję całości, tworzącą ekspresję wydobytą z samego układu nagrań. Spośród zgłoszonych płyt, na szczególną uwagę zasługuje album „Jest drabina do nieba 3 – Rok nabożny”, będący przemyślaną i bogatą antologią ludowych pieśni religijnych.

 

  • I nagrodę (ex aequo):

Albumowi „Wolniej. Kapela Jana Szymańskiego” wydanemu przez Łódzki Dom Kultury

oraz

płycie „Kapela Romana Wojciechowskiego” Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

 

Oba wydawnictwa prezentują portrety wybitnych skrzypków z dwóch regionów województwa łódzkiego: łowickiego i opoczyńskiego. Odwzorowują żywiołowość i prawdziwość gry do tańca. Są to zapisy współczesnego grania kapeli obecnej tu i teraz. Nie są rekonstrukcją, ale autentycznym obrazem tego, że muzyka tradycyjna jest wciąż żywa.

 

 

  • II nagrodę (ex aequo):

Albumowi „Anna Andruszkiewicz z Wiżajn” wydanemu przez Świetlicę Gminną w Wiżajnach. Jury doceniło przygotowanie monografii dźwiękowej jednej z najwybitniejszych śpiewaczek z Suwalszczyzny, z zaakcentowaniem także jej roli jako mistrzyni śpiewu, przekazującej swoją wiedzą kolejnym pokoleniom.

oraz 

płycie „Hej z młodych lat! Biskupiański Zespół Folklorystyczny z Domachowa i Okolic” Fundacji Muzyka Zakorzeniona.

 

Jury nagrodziło bogaty wizerunek tradycji muzycznych, śpiewaczych i instrumentalnych wyrazistego regionu muzycznego ukazany z dbałością o zachowanie dziedzictwa muzycznego.

 

 

  • III nagrodę

Albumowi „Pieśni Poniemnia. Pieśni Beskidu Sądeckiego” wydanemu przez Uniwersytet Warszawski, Wydział Nauk o Kulturze i Sztuce, Instytut Muzykologii UW. Nagrodę przyznano za artystyczne ukazanie efektów badań etnomuzykologicznych oraz wzorcowy przykład ponowienia tradycji śpiewaczych ze szczególną dbałością o różnorodną stylistykę śpiewu przez grupę studentów prowadzonych przez Anastasię Niakrasavą.

 

  •  Wyróżnenie

Jury postanowiło również przyznać wyróżnienie płycie „Osoczniki. Tradycyjne pieśni męskie podlaskich Białorusinów” wydanej przez Stowarzyszenie Muzeum Małej Ojczyzny w Studziwodach, za kultywowanie lokalnych tradycji muzycznych podlaskich Białorusinów.

 

Jury nie wzięło pod uwagę 4 płyt niespełniających wymogów regulaminowych.


***

Więcej szczegółów na www.nowatradycja.polskieradio.pl