17. Żywy Skansen w Toruniu

Ostatnia aktualizacja: 06.09.2011 15:00
Od 17 lat toruński skansen cyklicznie "ożywa" dzięki licznym atrakcjom związanym z tematem wiodącym w danym roku. Tym razem, z okazji Międzynarodowego Roku Lasów program imprezy zdominowała tematyka leśna.

Przewidziano prezentacje edukacyjne, pokazy rzemiosł, zabawy plastyczne i muzyczne oraz różnorakie atrakcje dla małych i dużych, którzy kochają las. Na początek, po oficjalnym otwarciu imprezy o godz. 12:00, można będzie zobaczyć widowisko pt. Bójta się gajowego w wykonaniu zespołu Lubominianki z Boniewa. Leśnicy z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Toruniu zamienią muzealną kuźnię w pełną atrakcji leśniczówkę, gdzie będzie można m.in. obejrzeć wystawkę związaną z historią leśnictwa w naszym województwie i wziąć udział w konkursie.

Zespół Szkół Leśnych z Tucholi przygotował m.in. prezentację sokolników i koncert sygnalistów, rzemieślnicy zaprezentują plecionkarstwo z wikliny i z korzenia, bednarstwo oraz wyrób „klumpów" czyli drewnianych butów dla konia.

Stowarzyszenie Tilia będzie szerzyć na swym stanowisku wiedzę o ważnej sztuce rozróżniania grzybów jadalnych i trujących, ciekawie zapowiada się też blok prezentacji Muzykowanie na polanie, podczas którego zapraszamy na koncert na pile, pokaz gry na różnych ludowych instrumentach drewnianych z muzealnej kolekcji oraz na wspólne śpiewanie i granie w improwizowanej leśnej orkiestrze na czymkolwiek.


W Spichlerzu będzie można poznać dwie wystawy. Pierwsza z nich to Zwierzęta idą do nieba - twórczość Genowefy Magiery z udziałem autorki prac i zajęciami plastycznymi dla dzieci. Druga z wystaw, specjalnie przygotowana na tę imprezę, to Zwierzęta lasu w przedstawieniach ludowych. A to tylko niektóre atrakcje...

Początek imprezy 11 września (w niedzielę) o 12:00

Czytaj także

O tym, jak plaże utraciły niewinność (galeria)

Ostatnia aktualizacja: 16.06.2011 17:36
XIX-wieczne plażowiczki wjeżdżały do wody, szczelnie odziane, w specjalnych wozach ciągniętych przez osiołka. Ówczesna etykieta plażowa nie pozwalała na obnoszenie się z nagością, a bikini przyszło dopiero pod koniec lat 50. XX wieku…
rozwiń zwiń