Polskie Radio
Section05
Lasy Państwowe

#SadziMy las z parą prezydencką, milion sadzonek do rozdania. Dziś druga edycja akcji

W całym kraju po raz drugi odbędzie się akcja #sadziMy. To inicjatywa pary prezydenckiej zainaugurowana w ubiegłym roku. Wtedy Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda wzięli udział w odnawianiu powierzchni w leśnictwie Jakubowo w Nadleśnictwie Rytel, przez które w sierpniu 2017 roku przeszedł "huragan 100-lecia".
Zobacz więcej na temat:  społeczeństwo POLSKA Andrzej Duda las Agata Kornhauser-Duda Lasy Państwowe

Spędź weekend nad Biebrzą. Co warto tam zobaczyć?

- Warto przez chwilę tu pomieszkać, poznać tę przyrodę, zanurkować do rzeki w ubraniu, albo przemoknąć do suchej nitki czy po prostu wpaść w błoto - mówi Czwórce Tadeusz Daniłko, przewodnik po Biebrzańskim Parku Narodowym. - Zapraszamy do odwiedzenia wyjątkowego miejsca, które właśnie odradza się po kwietniowych pożarach. 
Zobacz więcej na temat:  Biebrza Lasy Państwowe podróże ekologia Czwórka Piotr Firan Mateusz Kulik magazyn wakacyjny Podróże z Czwórką

NASZ WYWIAD Rzecznik Lasów Państwowych: zmiana ustawy o OZE nie będzie miała wpływu na wielkość pozyskiwania drewna

- Wprowadzenie prawnej definicji drewna energetycznego nie ma związku ani wpływu na ilość surowca, jaki pozyskują i sprzedają co roku Lasy Państwowe. Ta wielkość jest uzależniona od zasobów drewna w lesie - mówi w wywiadzie dla portalu PolskieRadio24.pl Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe Koronawirus w Polsce polityka las środowisko

Niszczą przyrodę, płoszą zwierzęta. Quady robią ogromne szkody w lasach

Strażnicy leśni wraz z policjantami i pogranicznikami wzmożyli patrole, które mają ukrócić rozjeżdżanie ścieżek przez quady i motocykle crossowe. Proceder nasilił się w czasie epidemii, kiedy pojawiło się dużo większe zainteresowanie wizytami w lasach. Maszyny są nie tylko niebezpieczne dla turystów, ale również niszczą przyrodę i płoszą zwierzęta.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Lasy Państwowe

Lasy Państwowe przygotowują się do zmian klimatycznych. Miliony złotych na ochronę i inwestycje

Ponad 100 mln zł na ochronę przeciwpożarową rocznie, rozwój systemów małej retencji i przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych, a także sieć wież obserwacyjnych. W ten sposób Lasy Państwowe przygotowują się m.in. do zmian klimatycznych, w tym wzrostu zagrożenia pożarowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe pożar las klimat przyroda środowisko

Śluby i wesela w lesie? To możliwe

Od dziś (6.06) można organizować wesela do 150 osób. - Ceremonia weselna jest możliwa, śluby też się zdarzały na terenie Lasów Państwowych. Na ich organizację trzeba mieć zgodę odpowiedniego nadleśnictwa, jednak do tej pory nie było z jej uzyskaniem. Takie rzeczy jak np. sesje zdjęciowe nowożeńców często odbywają się w polskich lasach - mówiła w "Sygnałach dnia" Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe społeczeństwo susza pożar Daniel Wydrych