Polskie Radio
Section05
Lasy Państwowe

Jak wykorzystać drewno z odzysku? - Pracują nad tym eksperci z Politechniki Warszawskiej

Czy można powtórnie wykorzystać drewno z odzysku? - Zastanawiają się nad tym badacze z Politechniki Warszawskiej. Naukowcy opracowali metodę, która może być przełomem w kwestii powtórnego wykorzystania surowca np. w budownictwie. O szczegółach opowiedział w Trójce dr inż. Jan Pełczyński z Politechniki Warszawskiej.
Zobacz więcej na temat:  drzewa Lasy Państwowe ekologia recykling Witold Lazar Politechnika Warszawska Trójka

Minister klimatu zapowiada zmniejszenie skali wycinki lasów. "Nie możemy patrzeć tylko przez pryzmat zysków"

- Nie możemy patrzeć na lasy tylko przez pryzmat ekonomii, zysków. Chcemy przywrócić im funkcję społeczną i przyrodniczą - mówiła minister klimatu i środowiska Paulina Hennig-Kloska. Dodała, że celem resortu jest, by przy zmniejszeniu wycinki nie zabrakło drewna dla firm w kraju.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Lasy Państwowe Ministerstwo Klimatu i Środowiska środowisko

Jak nie zgubić się w lesie? Skorzystaj z mobilnego Banku Danych o Lasach

Polskie lasy są pełne wyjątkowych i urokliwych miejsc, w których znajdziemy nie tylko przyrodnicze perełki, ale również miejsca rekreacyjne, szlaki rowerowe czy ścieżki edukacyjne. Każdy powód jest dobry, żeby odwiedzić las, jednak do wędrówki trzeba się odpowiednio przygotować, żeby nie zabłądzić i z łatwością odnaleźć drogę powrotną. 
Zobacz więcej na temat:  Roman Czejarek Lasy Państwowe społeczeństwo aplikacja poradnik nawigacja

Uwaga na szczepionki dla lisów przeciwko wściekliźnie. RCB wyjaśnia jak postępować

Mieszkańcy województwa świętokrzyskiego dostali w niedzielę SMS-y z alertami Rządowego Centrum Bezpieczeństwa (RCB) w związku z rozpoczynającą się w poniedziałek akcją szczepienia lisów. Nie należy dotykać kapsułek ze szczepionką ani nie dopuszczać do nich zwierząt domowych.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA rcb zwierzęta leśne świętokrzyskie Lasy Państwowe wścieklizna służby i bezpieczeństwo GOSPODARKA

Zwiększa się retencja wody w lasach. Lasy Państwowe: to zabezpieczenie przed powodziami i suszami

O ok. 2,5 mln m3 wzrosły możliwości retencji wody w Lasach Państwowych dzięki realizowanym w ostatnich latach dwóm projektom, współfinansowanym z unijnych środków. W przedsięwzięciach uczestniczyło 160 nadleśnictw, które budowały i modernizowały małe zbiorniki i przywracały ciągłość cieków wodnych.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska Lasy Państwowe woda

Spacer po lesie poprawia nasze zdrowie. O czym musimy pamiętać?

- Przez cały rok warto korzystać z lasu i obserwować, jak się zmienia. W ten sposób możemy poprawić swoją kondycję i zdrowie psychiczne - mówi w Programie 1 Polskiego Radia Maciej Pawłowski z Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych w Warszawie. Idąc na spacer do lasu, pamiętajmy o kilku ważnych zasadach. Jakich?
Zobacz więcej na temat:  Maciej Kurzajewski las Lasy Państwowe Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych Maciej Pawłowski pies