Polskie Radio
Section05
Lasy Państwowe

Lasy Państwowe przygotowują się do zmian klimatycznych. Miliony złotych na ochronę i inwestycje

Ponad 100 mln zł na ochronę przeciwpożarową rocznie, rozwój systemów małej retencji i przeciwdziałanie nadmiernej erozji wodnej na terenach nizinnych, a także sieć wież obserwacyjnych. W ten sposób Lasy Państwowe przygotowują się m.in. do zmian klimatycznych, w tym wzrostu zagrożenia pożarowego.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Lasy Państwowe pożar las klimat przyroda środowisko

Śluby i wesela w lesie? To możliwe

Od dziś (6.06) można organizować wesela do 150 osób. - Ceremonia weselna jest możliwa, śluby też się zdarzały na terenie Lasów Państwowych. Na ich organizację trzeba mieć zgodę odpowiedniego nadleśnictwa, jednak do tej pory nie było z jej uzyskaniem. Takie rzeczy jak np. sesje zdjęciowe nowożeńców często odbywają się w polskich lasach - mówiła w "Sygnałach dnia" Anna Malinowska, rzecznik prasowy Lasów Państwowych. 
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe społeczeństwo susza pożar Daniel Wydrych

Susza i pożary lasów idą w parze. Na szczęście są środki na zapobieganie i zwalczanie żywiołu

Na zapobieganie pożarom lasów i łąk – a gdy te już wystąpią, na sprawną akcję gaśniczą – Lasy Państwowe dostały z funduszy unijnych 50 mln zł, a strażacy 185 mln zł. Przy wsparciu ze środków unijnych z Programu Infrastruktura i Środowisko realizowany jest od maja 2016 kompleksowy projekt adaptacji lasów i leśnictwa do zmian klimatu.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe susza straż pożarna

Rzecznik Lasów Państwowych: na ochronę przeciwpożarową przeznaczamy co roku 100 mln zł

- Pod względem liczby pożarów Polska jest na trzecim miejscu w Europie po Hiszpanii i Portugalii. Jednak dzięki naszemu systemowi przeciwpożarowemu możemy je ugasić już w zarodku - powiedziała Anna Malinowska, rzecznik Lasów Państwowych. - W tym roku mieliśmy już ponad 4 tys. pożarów na terenie polskich lasów - dodała.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 POLSKA regiony Lasy Państwowe las pożar przyroda

Biebrzański Park Narodowy wciąż płonie. MON: wysyłamy wsparcie do walki z żywiołem

"Wojskowy samolot Bryza oraz śmigłowce polecą nad Biebrzański Park Narodowy, by wspierać walkę z pożarem" - poinformował szef MON Mariusz Błaszczak. Obszar objęty pożarem w tzw. basenie środkowym Biebrzańskiego Parku Narodowego obejmuje już blisko 4 tys. hektarów.
Zobacz więcej na temat:  pożar podlaskie Lasy Państwowe środowisko straż pożarna las parki narodowe służby i bezpieczeństwo Mariusz Błaszczak MON Ministerstwo Obrony Narodowej Wojska Obrony Terytorialnej POLSKA infografika

Pół miliona zł na ratunek Biebrzańskiego Parku Narodowego. Jest deklaracja ministra środowiska

Ministerstwo Środowiska zapewnia, że w pełni sfinansuje koszt ratowania palącego się od niedzieli Biebrzańskiego Parku Narodowego na Podlasiu. Spłonęło ok. 4 tys. z prawie 60 tys. hektarów parku. Jak informuje resort, przyczyną pożarów było nielegalne wypalanie traw i nieumyślne zaprószenie ognia.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA pożar podlaskie parki narodowe Michał Woś regiony straż pożarna las Lasy Państwowe środowisko ministerstwo środowiska

Pożar w Biebrzańskim Parku Narodowym nie ustępuje. Rząd przekaże 600 tys. zł

- Rząd przekaże dodatkowe 600 tysięcy złotych na walkę z pożarem Biebrzańskiego Parku Narodowego - poinformował rzecznik rządu Piotr Müller. Pieniądze zostaną przeznaczone na wsparcie działań prowadzonych na miejscu przez służby, w tym państwową i ochotniczą straż pożarną oraz Wojska Obrony Terytorialnej.
Zobacz więcej na temat:  pożar podlaskie parki narodowe las środowisko straż pożarna Lasy Państwowe regiony służby i bezpieczeństwo ministerstwo środowiska POLSKA