Polskie Radio
Section05
Lasy Państwowe

Ekoterror w Nadleśnictwie Lutowiska. Rzecznik Lasów Państwowych apeluje: powstrzymajcie to, zanim dojdzie do tragedii

Jak informują Lasy Państwowe, ekoterroryści zastawili na leśników z Podkarpacia śmiertelną pułapkę - wbili gwoździe w planowane do pozyskania drzewa. "Gdy piła zahaczy o taki gwóźdź, może on zabić. Powstrzymajcie to, zanim dojdzie do tragedii" - apeluje rzecznik LP Michał Gzowski. Sprawa została zgłoszona na policję.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA regiony Lasy Państwowe podkarpackie protest

Dla pasjonatów dwóch kółek. Myślenice z nowymi atrakcjami dla turystów

- W Myślenicach inwestujemy w rozwój bazy rowerowej. Powstają nowe ścieżki rowerowe, aby kolejni zapaleńcy dwóch kółek przyjeżdżali tutaj w Beskid Myślenicki i mogli rozwijać swoje sportowe talenty - mówi na antenie Programu 1 Polskiego Radia Jarosław Szlachetka, burmistrz Myślenic. 
Zobacz więcej na temat:  Myślenice Lato z Radiem rower ścieżka rowerowa inwestycje wypoczynek społeczeństwo Lasy Państwowe

Pożary w lasach. "W większości spowodowane są przez człowieka"

Do 23 lipca 2022 r. miało miejsce w Polsce więcej pożarów lasów niż w całym 2021 roku. - Wszyscy po okresie covidowym chcą zaznać trochę spokoju i spotkać się z dziką przyrodą. I tutaj niestety brakuje racjonalnego myślenia czasami, kiedy rozpalamy ogień w lesie, kiedy palimy tam grilla, kiedy wyrzucamy śmieci, butelki albo kiedy wjeżdżamy samochodem - mówi Michał Gzowski, rzecznik prasowy Lasów Państwowych.
Zobacz więcej na temat:  Daniel Wydrych Karolina Rożej pożar Lasy Państwowe las

Polscy leśnicy wspierają walczącą Ukrainę

W Tomaszowie Lubelskim leśnicy z całej Polski przekazali walczącej Ukrainie 16 samochodów terenowych. Pickupy są wyposażone w agregaty prądotwórcze i sprzęt do gaszenia pożarów. Do tej pory leśnicy polscy przekazali 38 samochodów, od początku wojny na Ukrainie wykazali się ogromną wrażliwością, od pierwszych godzin byli gotowi do niesienia pomocy, zaznaczył Edward Siarka, sekretarz stanu w Ministerstwie Klimatu i Środowiska, pełnomocnik rządu ds. Leśnictwa i Łowiectwa.
Zobacz więcej na temat:  Lasy Państwowe Ukraina

Resort klimatu: Lasy Państwowe ułatwią lokalnym odbiorcom zakup drewna na opał

Drewno opałowe, czyli to najniższej jakości, z Lasów Państwowych w pierwszej kolejności będą mogli kupować lokalni mieszkańcy - zakładają wytyczne dot. wsparcia odbiorców indywidualnych w nabywaniu drewna do celów opałowych - podał resort klimatu. W ten sposób LP chcą przeciwdziałać rosnącym cenom energii - dodano.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA Ministerstwo Klimatu i Środowiska Lasy Państwowe ceny paliw drzewa

"Strategia leśna UE może wyrządzić szkody w gospodarce". Europosłowie piszą do Fransa Timmermansa

Unijna strategia dotycząca lasów spowoduje znaczny spadek produkcji drewna, podwyżkę jego cen oraz wzrost bezrobocia w UE - uważają europosłowie Bogdan Rzońca (PiS, EKR) i Alexander Bernhuber (Austriacka Partia Ludowa, EPL), którzy napisali list do wiceprzewodniczącego Komisji Europejskiej Fransa Timmermansa. Ich zdaniem, strategia uderzy w gospodarki państw członkowskich.
Zobacz więcej na temat:  GOSPODARKA ekologia ochrona środowiska las Lasy Państwowe Unia Europejska