Wiesław Myśliwski: nigdy nie wiem, o czym piszę

Ostatnia aktualizacja: 25.03.2017 14:16
– Kiedy zaczynam pisać, nie mam żadnego planu czy projektu, nie mam nawet wizji książki. Mam jakieś niejasne przeczucie, jakąś intuicję – mówił pisarz w dniu swoich 85. urodzin.
Audio
  • Wiesław Myśliwski: nigdy nie wiem, o czym piszę (Spotkanie autorskie/Dwójka)
Wiesław Myśliwski
Wiesław Myśliwski Foto: Grzegorz Śledź/PR2

– Przed pisaniem zbieram oczywiście materiał - zwykle luźne notatki, krótsze lub dłuższe sceny, postaci, dialogi itd. - ale w trakcie pisania książki to wszystko okazuje się niepotrzebne. Często nawet tam nie zaglądam – wyznał Wiesław Myśliwski. – Materiał ten pozwala mi tylko na wstępną organizację moich intuicji i przeczuć, którą nazywam "ogrodzeniem przestrzeni" i która ułatwia dalsze pisanie – dodał.

W Dwójce autor "Widnokręgu" i "Kamienia na kamieniu" opowiadał m.in. o tym, jak "słowo niesie narrację" i wspominał swoje literackie początki ("zacząłem pisać »Nagi sad« po kryjomu, tak na wszelki wypadek, na próbę, z poczuciem ryzyka i bez perspektywę").

Wiesława Myśliwskiego pytaliśmy też o to, dlaczego rzadko wydaje swoje dzieła ("ideałem byłoby wydać jedną książkę, w której przekazałoby się wszystko to, na co człowieka jako pisarza stać") i o powieść, którą teraz tworzy, a która ma nosić tytuł "Ucho igielne".

***

Tytuł audycji: Spotkanie autorskie

Prowadzi: Joanna Szwedowska

Gość: Wiesław Myśliwski (pisarz)

Data emisji: 25.03.2017

Godzina emisji: 12.30

mc/kul

Czytaj także

Wiesław Myśliwski: nie wiedziałem, że tworzę arcydzieło

Ostatnia aktualizacja: 27.04.2014 19:00
– Jedna z działaczek Solidarności, która wyemigrowała z Polski, sądząc, że nic dobrego już się tu nie zdarzy, postanowiła wrócić do kraju po przeczytaniu mojej książki – mówił w Dwójce Wiesław Myśliwski o swojej najsłynniejszej powieści "Kamień na kamieniu".
rozwiń zwiń