Brahms i jego I Koncert fortepianowy tym razem na współcześnie

Ostatnia aktualizacja: 11.12.2021 19:00
Przed Płytowym Trybunałem Dwójki stanął ponownie Johannes Brahms i jego I Koncert fortepianowy d-moll op. 15. Jury w składzie: Kacper Miklaszewski, Andrzej Sułek i Wojciech Michniewski tym razem wysłuchało jednak współczesnych nagrań tego dzieła. Które z nich okazało się zwycięskie?
Gospodarzem audycji Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi jest Jacek Hawryluk (na zdjęciu)
Gospodarzem audycji "Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi" jest Jacek Hawryluk (na zdjęciu)Foto: Wojciech Kusinski/PR

Pierwszą część audycji można odsłuchać tutaj.

Koncert Brahmsa należy do arcydzieł muzyki XIX wieku dzięki swojemu symfonicznemu charakterowi i ekspresyjnej wirtuozerii. Napisany został w 1857 roku i okazał się nowatorski w stylu - instrument solowy został w nim podporządkowany symfonicznej całości.

Johannes Brahms zapisał się w historii jako jeden z największych niemieckich kompozytorów XIX wieku. Nazywano go nawet następcą Bacha, Schuberta i Beethovena. Uznaje się, że jest klasykiem romantyzmu. Brahms bardzo dbał o czystość formy muzycznej. Jest autorem 4 symfonii oraz dzieł reprezentujących niemal każdy gatunek muzyczny. W jego dorobku nie ma jedynie opery.

***

"Płytowy Trybunał Dwójki, czyli kto słucha, nie błądzi" to audycja, w której zaproszeni goście – krytycy muzyczni, muzycy – porównują interpretacje wybranego utworu, nie wiedząc, kto jest wykonawcą.

Program składa się z czterech rund, w każdej z nich eliminujemy jedno wykonanie. Do ostatniej rundy przechodzą dwie lub trzy najlepsze, zdaniem gości, interpretacje. W finale wybieramy tę najlepszą. Dopiero po odrzuceniu dowiadujemy się, kto podpisał się pod konkretnym wykonaniem.

Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 - GALERIA z obrad Płytowego Trybunału Dwójki

Posłuchaj
121:09 2021_12_11 16_59_31_PR2_Plytowy_Trybunal_Dwojki.mp3 Johannes Brahms - I Koncert fortepianowy d-moll op. 15 - wykonania współczesne (Płytowy Trybunał Dwójki)

 

*** 

Tytuł audycji: Kto słucha nie błądzi, czyli Płytowy Trybunał Dwójki

Prowadził: Jacek Hawryluk

Data emisji: 11.12

Godzina emisji: 17.00


Czytaj także

DCz #551. Brahms pod batutą Waltera

Ostatnia aktualizacja: 06.02.2021 15:00
Tematem kolejnej audycji "Duża Czarna" były dzieła niemieckiego kompozytora romantycznego Johannesa Brahmsa. Tym razem wysłuchaliśmy ich w interpretacji znakomitego niemieckiego kompozytora pochodzenia żydowskiego – Brunona Waltera.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Sonata Es-dur op. 120 nr 2 w wersji na altówkę i fortepian Brahmsa przed Płytowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 22.04.2021 16:00
W kolejnej odsłonie Trybunału Płytowego Dwójki jury w składzie Jacek Hawryluk, Dorota Kozińska, Marek Czech i Andrzej Sułek oceniło "Sonatę" Es-dur op. 120 nr 2 w wersji na altówkę i fortepian Brahmsa.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Johannes Brahms pod obradami

Ostatnia aktualizacja: 04.12.2021 18:58
Przed Płytowym Trybunałem Dwójki stanął tym razem Johannes Brahms i jego I Koncert fortepianowy d-moll op. 15. Które nagranie zdobyło uznanie jury w składzie: Kacper Miklaszewski, Andrzej Sułek i Wojciech Michniewski?
rozwiń zwiń