Polskie Radio
Section05
altówka

"Miejscówka z Dwójką": muzyka współczesna i prawykonania

- Podczas "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy m.in. utwory z moich dwóch albumów: "Quantum of silence" oraz "ReVIOLAtion". Udało się również namówić Jakuba Opałkę oraz Krzysztofa Falkowskiego do napisania specjalnie na ten koncert utworów, których wykonania zostaną zadedykowane rodzinom ofiar wojny na Ukrainie. Będą to światowe prawykonania - mówił w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, który wraz z Maciejem Gańskim wystąpi podczas sobotniego koncertu w Dwójce (9.04).
Zobacz więcej na temat:  fortepian altówka Monika Zając Miejscówka z Dwójką Dwójka KULTURA koncert

Martyna Zych: granie muzyki daje nadzieję

- Gramy teraz dużo ukraińskiej muzyki, jednoczymy się z Ukraińcami. Pomyślałam, że muzykom, którzy wyjechali z Ukrainy, należy dać pracę, stworzyć orkiestrę dla nich. W mediach społecznościowych jest wiele ogłoszeń muzyków, to zapotrzebowanie było dla mnie inspiracją. Na pierwszym koncercie wystąpi 16 muzyków, wśród nich są też artyści polscy - mówiła na antenie Dwójki dyrygentka i altowiolistka Martyna Zych. 
Zobacz więcej na temat:  altówka Andrzej Zieliński Dwójka Ukraina Dwójka orkiestra

Katarzyna Budnik: altówka od zawsze mnie fascynowała

- Już od czasów liceum byłam zauroczona brzmieniem tego instrumentu, natomiast zabrakło mi odwagi, żeby zmienić skrzypce na altówkę. Poza tym na swojej drodze w edukacji muzycznej, jeszcze jak byłam uczennicą liceum, poznałam śp. prof. Mirosława Ławrynowicza, co też wpłynęło, że zdecydowałam się zdawać w pierwszej kolejności na skrzypce. Altówka odeszła wówczas w sferę marzeń - mówiła w Cafe "Muza" ceniona altowiolistka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Dwójka altówka