Polskie Radio
Section05
altówka

Michał Bryła: 12 Fantazji gambowych Telemanna świetnie brzmi na altówce

- Jako skrzypek grałem fantazje już od dziecka. Wydaje mi się, że altówce bliższa jest edycja dedykowana na gambę. Te nuty trafiły w moje ręce jako prezent, odnalazłem aranżacje skrzypcowych fantazji mojego dziadka. Stwierdziłem, że to dobrze połączy się w całość. To nie było łatwe zadanie, gamba ma sześć strun, altówka cztery. Czasami byłem zmuszony do trudnych zabiegów, ale jestem ze swej pracy bardzo zadowolony - mówił w Dwójce altowiolista Michał Bryła.
Zobacz więcej na temat:  Viola da gamba płyta Dwójka altówka Jakub Jamrozek Georg Philipp Telemann

Aleksandra Kubas-Kruk o mariażu na sopran oraz altówkę, czyli nowej płycie

- To dość nietypowy skład, natomiast pomysł na płytę wyszedł bardzo naturalnie, dlatego, że jesteśmy z Szymonem małżeństwem muzyków. Każde z nas miało swoje projekty, natomiast w pewnym momencie zaczęliśmy się zastanawiać, czy utwory na taki skład jak sopran i altówka istnieją. Okazało się, że rzeczywiście jest ich dosyć sporo - mówiła śpiewaczka Aleksandra Kubas-Kruk, która wraz z Szymonem Krukiem nagrała płytę "Impresje".
Zobacz więcej na temat:  śpiew Dwójka Jakub Kukla altówka

Prof. Stefan Kamasa: grałem ze wspaniałymi muzykami

- Przełomowym dla mnie momentem było pierwsze wykonanie koncertu Grażyny Bacewicz - który napisała dla mnie z Witoldem Rowickim - z transmisją radiową na żywo. To był bardzo odświętny koncert - opowiadał w Dwójce prof. Stefan Kamasa, altowiolista, światowej sławy solista i kameralista, znakomity pedagog, nestor polskich altowiolistów.
Zobacz więcej na temat:  altówka artysta Dwójka Andrzej Sułek Konkurs Wieniawskiego KULTURA Konkurs Wieniawskiego w Polskim Radiu

"Miejscówka z Dwójką": muzyka współczesna i prawykonania

- Podczas "Miejscówki z Dwójką" usłyszymy m.in. utwory z moich dwóch albumów: "Quantum of silence" oraz "ReVIOLAtion". Udało się również namówić Jakuba Opałkę oraz Krzysztofa Falkowskiego do napisania specjalnie na ten koncert utworów, których wykonania zostaną zadedykowane rodzinom ofiar wojny na Ukrainie. Będą to światowe prawykonania - mówił w Dwójce Krzysztof Komendarek-Tymendorf, który wraz z Maciejem Gańskim wystąpi podczas sobotniego koncertu w Dwójce (9.04).
Zobacz więcej na temat:  fortepian altówka Monika Zając Miejscówka z Dwójką Dwójka KULTURA koncert

Martyna Zych: granie muzyki daje nadzieję

- Gramy teraz dużo ukraińskiej muzyki, jednoczymy się z Ukraińcami. Pomyślałam, że muzykom, którzy wyjechali z Ukrainy, należy dać pracę, stworzyć orkiestrę dla nich. W mediach społecznościowych jest wiele ogłoszeń muzyków, to zapotrzebowanie było dla mnie inspiracją. Na pierwszym koncercie wystąpi 16 muzyków, wśród nich są też artyści polscy - mówiła na antenie Dwójki dyrygentka i altowiolistka Martyna Zych. 
Zobacz więcej na temat:  altówka Andrzej Zieliński Dwójka Ukraina Dwójka orkiestra

Katarzyna Budnik: altówka od zawsze mnie fascynowała

- Już od czasów liceum byłam zauroczona brzmieniem tego instrumentu, natomiast zabrakło mi odwagi, żeby zmienić skrzypce na altówkę. Poza tym na swojej drodze w edukacji muzycznej, jeszcze jak byłam uczennicą liceum, poznałam śp. prof. Mirosława Ławrynowicza, co też wpłynęło, że zdecydowałam się zdawać w pierwszej kolejności na skrzypce. Altówka odeszła wówczas w sferę marzeń - mówiła w Cafe "Muza" ceniona altowiolistka.
Zobacz więcej na temat:  Andrzej Sułek Dwójka altówka