"Granie Brahmsa jest jak uprawianie sportów drużynowych"

Ostatnia aktualizacja: 05.03.2020 17:13
- Ten koncert jest jak rozmowa pomiędzy dwojgiem solistów, a także pomiędzy nimi i orkiestrą. Wszyscy wymieniamy się tematami jak opiniami podczas rozmowy - mówiła wiolonczelistka Amanda Forsyth o "Koncercie podwójnym a-moll", ostatnim utworze symfonicznym Brahmsa.
Audio
  • Pinchas Zukerman i Amanda Forsyth o "Koncercie podwójnym a-moll" Brahmsa (Filharmonia Dwójki)
  • Rozmowa z Lawrencem Fosterem o muzyce Brahmsa, Pendereckiego i Bartok (Filharmonia Dwójki)
Pinchas Zukerman i Amanda Forsyth
Pinchas Zukerman i Amanda ForsythFoto: mat. prom. NOSPR

Z okazji jubileuszu 90-lecia Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach, kanadyjska wiolonczelistka Amanda Forsyth i izraelski skrzypek Pinchas Zukerman wystąpili w czwartek (5.03) wraz z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia. W programie znalazły się De natura sonoris nr 3 Krzysztofa Pendereckiego, Koncert podwójny a-moll op. 102 Johannesa Brahmsa i Koncert na orkiestrę Béli Bartók.

W trakcie przerwy muzycy podzielili się refleksjami na temat zagranego utworu. - Niektóre fragmenty są nieco…. dziwaczne - przyznał skrzypek. - Jednak ta dziwaczność sprzyja powstawaniu pewnych pożądanych napięć. Słychać to zwłaszcza w partii wiolonczeli, która rozbrzmiewa zarówno bardzo nisko, jak i wyjątkowo wysoko - dodał.

Z perspektywy wiolonczelistki, Brahms, który miał obawy związane z tym utworem, daje muzykom pola do popisu. - To daje sporo satysfakcji, rzadko zdarza się wiolonczelistom wykorzystywać całą długość podstrunnicy. Na ogół grywamy w środkowym rejestrze - mówiła.

Izraelsko-kanadyjski duet gra wspólnie nie tylko na scenie, ale także w życiu prywatnym. - Ja zawsze wymagam współpracy, to dla mnie podstawa - podkreśliła artystka.

Zdaniem Pinchasa Zukermana, który jest także dyrygentem, praca zespołowa, której uczy się od Amandy Forsyth, to klucz do sukcesu. - Uwielbiam z nią występować, bo ona naprawdę potrafi słuchać, a to wbrew pozorom rzadka cecha. Zawsze powtarzam, że zanim zacznie się grać, trzeba nauczyć się słuchać. Bez tego to wszystko nie ma sensu! 

Podczas koncertu wysłuchaliśmy także rozmowy z dyrygentem Lawrencem Fosterem.

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Rozmawiała: Monika Zając

Goście: Amanda Forsyth (wiolonczelistka), Pinchas Zukerman (skrzypek)

Data emisji: 5.03.2020

Godzina emisji: 20.20

uk/am

Czytaj także

"Turniej skrzypków" w Szydłowcu

Ostatnia aktualizacja: 15.11.2017 16:20
Już w piątek 17 listopada w zamku Szydłowieckich i Radziwiłłów odbędzie się koncert z udziałem Zbigniewa Pilcha oraz Romana Wojciechowskiego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Antoine Tamestit i NOSPR

Ostatnia aktualizacja: 15.02.2019 08:54
W "Filharmonii Dwójki" odtworzymy katowicki koncert Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia. Gwiazdą wieczoru będzie francuski altowiolista.
rozwiń zwiń