Muzyka i muzykologia w XIX i XX-wiecznej opowieści o średniowieczu

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2021 13:09
W audycji zastanawialiśmy się m.in. nad tym, kiedy zaczęto muzykę zapisywać, odczytywać i co było potrzebne do tego celu.
Józef Kastner Chór świętych w niebie (Kościół Karmelitów w Dobling)
Józef Kastner "Chór świętych w niebie" (Kościół Karmelitów w Dobling)Foto: Renata Sedmakova/Shutterstock

Powstałe 2000 lat temu chrześcijaństwo wywierało ogromny wpływ na wszystkie dziedziny życia, także na kulturę, a w tym oczywiście na muzykę. Muzykę średniowieczną datuje się właściwie od przyjęcia chrześcijaństwa i związanego z tym wprowadzenia do liturgii katolickiej rzymskiego śpiewu kultowego. W średniowieczu muzyka była mocno związana z kościołem i religią, choć istotny jest tu także nurt świecki. Nad instrumentalną przeważała muzyka wokalna, chóralna. Skąd to wiemy? 

Gościem audycji był prof. Paweł Gancarczyk z Instytutu Sztuki PAN.


Posłuchaj
57:34 2021_06_19 23_02_17_PR2_Kryzys_wieku_sredniego.mp3 Muzyka i muzykologia w XIX i XX-wiecznej opowieści o średniowieczu (Kryzys wieku średniego/Dwójka) 

***

Tytuł audycji: Kryzys wieku średniego

Prowadzili: Łukasz Kozak i Łukasz Modelski

Data emisji: 19.06.2021

Godzina emisji: 23.00

Czytaj także

Mediewalizm - praktyczne wykorzystywanie średniowiecznych idei

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2021 23:00
Żeby średniowiecze mogło mieć długie trwanie, trzeba je było najpierw wynaleźć. Jedną z najbardziej interesujących postaci, dla której ta epoka miała wielkie znaczenie był historyk Jędrzej Moraczewski, który w 1841 roku w Szamotułach założył Towarzystwo Zbieraczów Starożytności Krajowych.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Edytorstwo tekstów źródłowych z okresu średniowiecza

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2021 10:20
Skąd wiemy, że odbył się Zjazd gnieźnieński czy Zjazd w Gąsawie? Dlaczego tak ważna dla kształtowania obrazu średniowiecza jest lektura rękopisów sprzed stuleci? Czy to co czytamy w podręcznikach historii jest tym samym co znajdujemy w rękopisie lub edycji krytycznej?
rozwiń zwiń