REKLAMA

Beatrice Rana pełna charyzmy

Ostatnia aktualizacja: 05.06.2022 17:00
Bohaterką tego wydania audycji była Beatrice Rana, charyzmatyczna włoska pianistka, która - zdaniem krytyków - ustanawia nowe standardy w interpretacji utworów Chopina. 
Beatrice Rana
Beatrice RanaFoto: Marie Staggat/materiały prasowe//www.beatriceranapiano.com

Nowe nagranie włoskiej pianistki przynosi komplet 12 Etiud op. 25 Chopina oraz wszystkie Scherza kompozytora.

Wyboru z tego albumu posłuchaliśmy w dzisiejszej audycji.

Beatrice Rana wygrała wiele krajowych i międzynarodowych konkursów pianistycznych, m.in. Muzio Clementi, Montreal International oraz Bang&Olufsen. Pianistka ma na swoim koncie udział w najważniejszych miejscach i festiwalach na świecie, m.in. w Zurich’s Tonhalle, Wiener Konzerthaus, Wigmore Hall, Queen Elizabeth Hall, Kennedy Center, Köln Philharmonie oraz Auditorium du Louvre.

Cenione nagrania Beatrice Rany obejmują Preludia Chopina i II Sonatę Skriabina (2012), jak również koncerty Prokofiewa i Czajkowskiego wykonane z Accademia Nazionale Santa Cecilia di Roma i Antoniem Pappano (2015, Editor’s Choice magazynu "Gramophone" i płyta miesiąca BBC).

***

Chopin w porze niedzielnego obiadu? Sądząc po Państwa zainteresowaniu, każdy czas jest dobry, by słuchać jego muzyki. W tej audycji kluczem jest jednak słowo "osobisty".

Osobisty wybór osobistych interpretacji. Nagrania z radiowego archiwum i najświeższe premiery płytowe, portrety legendarnych chopinistów i współczesne tendencje w wykonawstwie. Próba odpowiedzi na pytania o źródła tzw. chopinowskiego stylu i o to, jak zmienia się sposób odczytania muzyki Chopina w XXI wieku. A w tle - zapowiedzi wydarzeń muzycznych, rozmowy, zagadki i nagrody...


Posłuchaj
60:06 2022_06_05 15_59_58_PR2_Chopin_osobisty.mp3 Beatrice Rana pełna charyzmy (Chopin osobisty/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Chopin osobisty

Prowadziła: Róża Światczyńska

Data emisji: 05.06.2022

Godzina emisji: 16.00

Czytaj także

Trio g-moll op. 8 Chopina na fortepian, klarnet i wiolonczelę

Ostatnia aktualizacja: 22.05.2022 17:30
W audycji premiera nowej płyty NIFC zawierającej m.in. młodzieńcze Trio g-moll op. 8 Fryderyka Chopina w wersji na fortepian, klarnet i wiolonczelę. Autorem tego opracowania jest wybitny włoski klarnecista, Lorenzo Coppola. W nagraniu powstałym podczas festiwalu "Chopin i jego Europa" w 2020 roku wzięli udział także Cristina Esclapez - pianoforte oraz Kristin von der Goltz - wiolonczela.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Daniel Barenboim i jego nowa płyta

Ostatnia aktualizacja: 29.05.2022 17:00
W tym wydaniu audycji zabrzmiały Chopinowskie interpretacje jednego z najbardziej wyrazistych muzyków naszych czasów - Daniela Barenboima. Posłuchaliśmy utworów z nowej płyty wybitnego pianisty, świętującego w tym roku 80. urodziny.
rozwiń zwiń