Daniel Barenboim: kiedy gram Chopina, chcę być Polakiem

Ostatnia aktualizacja: 29.10.2021 12:20
- Rubinstein zawsze mówił o polskiej dumie w muzyce Chopina, nie tylko w polonezach czy mazurkach, ale nawet w najdelikatniejszych utworach. Staram się myśleć o tym, kiedy gram  - opowiadał w "Rozmowach po zmroku" Daniel Barenboim, wybitny pianista i dyrygent.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock

Posłuchaj
36:20 Rozmowy po zmroku Dwójka 28 październik 2021 21_29_35 v1.mp3 Rozmowa z Danielem Barenboimem (Rozmowy po zmroku/Dwójka)

 

Lawrence Foster credit Marc Ginot 1200.JPG
Lawrence Foster: to Pendereccy namawiali mnie do współpracy z NOSPR

Mimo że należy do najbardziej zajętych muzyków świata, w październikowy (23.10) wieczór znalazł czas, by uświetnić swą obecnością 80. urodziny Lawrence’a Fostera w Katowicach. Wspólnie z Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia wykonali III Koncert fortepianowy c-moll Beethovena. 

Artysta wrócił nad Wisłę po jedenastu latach, choć, jak przyznał w rozmowie, sentymentalnie jest mu tu zawsze po drodze. - Polska kojarzy mi się z Arturem Rubinsteinem, znał moich rodziców, jeszcze zanim się narodziłem. To była szczególna relacja - opowiadał. - Kiedy przyjeżdżam do Polski, zawsze o nim myślę.

Czytaj także:

Zdaniem Daniela Barenboima postać Rubinsteina jest niezwykle inspirująca, a jego gra zawsze była szczera. - Był dla mnie wielką życiową inspiracją - nie krył pianista. - Jego Chopin był wyjątkowy, dużo bardziej naturalny niż w przypadku jego kolegów, którzy jakże często komplikują grę, a potem i tak niewiele z tego wynika. Był doskonałym przykładem tego, kim może i powinien być prawdziwy muzyk.

Dyrygent po raz pierwszy miał okazję koncertować w nowej siedzibie Narodowej Orkiestry Polskiego Radia w Katowicach. - Wnętrze jest bardzo przyjemne, a do tego jaka cudowna akustyka, od najcichszego piano po najgłośniejsze forte - podkreślił. - To wielka przyjemność grać tutaj.

***

Tytuł audycji: "Rozmowy po zmroku"

Prowadziła: Róża Światczyńska

Gość: Daniel Barenboim (pianista, dyrygent)

Data emisji: 28.10.2021

Godzina emisji: 21.30


Czytaj także

Koncert "Potrójny" Beethovena przed Płytowym Trybunałem

Ostatnia aktualizacja: 17.04.2021 18:50
W kolejnej odsłonie Trybunału Płytowego Dwójki jury w składzie Jacek Hawryluk, Agata Szymczewska, Marek Bracha i Marcin Zdunik oceni "Koncert potrójny" C-dur Ludwiga van Beethovena op.56.
rozwiń zwiń