Tajemnica magii Carlosa Ruiza Zafóna

Ostatnia aktualizacja: 11.01.2012 23:00
Co sprawia, że miliony czytelników na całym świecie pokochało "Cień wiatru" - zagadkową opowieść o Barcelonie, książkach i miłości? Co kryje nowo wydana w Hiszpanii kolejna powieść Zafóna?
Audio
Uliczka w Barcelonie
Uliczka w BarcelonieFoto: Shutterstock/peresanz

W roku 2001 "Cień wiatru" Carlosa Ruiza Zafóna został finalistą w konkursie hiszpańskiego wydawnictwa Planeta. Zdobyte drugie miejsce nie gwarantowało wydania książki, właścicieli wydawnictwa namówił jednak do tego jeden z jurorów. I tak  - bez akcji promocyjnej, z wahaniem - wydano powieść, która, jak się miało okazać, odniosła niebywały sukces na całym świecie.  

Co tak urzekło czytelników "Cienia wiatru"? Umiejętnie wykorzystany "duch miasta": tajemnicza Barcelona połowy wieku, jej załuki i ulice, wśród których kryje się Cmentarz Zapomnianych Książek. Trzymająca w napięciu akcja, ufundowana na tajemnicy, niesiona przez tradycyjną, dobrze skonstruowaną narrację. - Krytyka klasyfikowała pisarstwo Zafóna raczej w nurcie literatury popularnej, masowej - przypominał w Dwójkowej "Zakładce literackiej" tłumacz Carlos Marrodan Casas. - Głosy krytyków mało jednak obchodziły czytelników, którzy znaleźli w tych książkach to, czego szukali - mówił Casas, charakteryzując krótko ów "przepis na sukces". Zafón odwołał się, według tłumacza, do pamięci gatunku, sięgnął do tradycji XIX-wiecznej powieści: z wyraźnie zarysowaną fabułą, z tajemnicą, ze zwrotami akcji, z językiem barwnym i niespiesznym.

- Na pewno nie jest to literatura obrażająca dobry gust - powiedziała prowadząca audycję Ewa Stocka-Kalinowska. Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, z której dowiemy się m.in., czego możemy się spodziewać po książce wydanej w połowie listopada 2012 roku w Hiszpanii, powieści Zafóna "Więzień nieba", będącej, jak zapewnia Casas, książką, od której nie sposób się oderwać…

W audycji również fragment wywiadu z Carlosem Ruizem Zafónem, który opowiada o swojej najnowszej powieści i o grze, jaką toczy w swoich książkach z czytelnikami. 


Carlos Ruiz Zafón na 30. Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, 28 listopada 2016 roku, fot. PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO Carlos Ruiz Zafón na 30. Międzynarodowych Targach Książki w meksykańskiej Guadalajarze, 28 listopada 2016 roku, fot. PAP/EPA/ULISES RUIZ BASURTO
Zobacz więcej na temat: Hiszpania Barcelona toczeń

Czytaj także

Cmentarzysko Zapomnianych Książek

Ostatnia aktualizacja: 06.01.2012 11:57
Trafiają tu książki, które w innych miejscach wydawałby się nikomu niepotrzebne. A przecież nie ma niepotrzebnych książek. Każdy może zajrzeć na Cmentarzysko i przywrócić do życia – do czytania! – zapomnianą literaturę.
rozwiń zwiń