Koniec świata według Mirona Białoszewskiego

Ostatnia aktualizacja: 01.07.2012 10:00
Audycja o radiowych fascynacjach i fobiach znakomitego poety, po niej zaś, nagranie w 1956 roku, słuchowisko Białoszewskiego "Kalejdoskop. Komedia końca świata".
 Koniec świata według Mirona Białoszewskiego
Foto: H. Pellikka/Wikimedia, lic. CC-BY-SA

To poetycka wizja sądu ostatecznego, z którego Bóg rezygnuje, zamierzając uporządkować świat przy pomocy kalejdoskopu. Także jego współpracownicy w zamierzonej inscenizacji sądu - Dante Alighieri, Michał Anioł oraz Ludwik van Beethoven - ulegają fascynacji magicznym przyrządem, chytrze podsuniętym przez jeszcze jedną postać: Poetę współczesnego.
Występują: Poeta – Tadeusz Woźniak, Michał Anioł – Jan Kurnakowicz, Dante – Jan Kreczmar, Beethoven – Bronisław Dardziński oraz Aleksandra Śląska jako Anioł.
Słuchowisko poprzedzi audycja Wacława Tkaczuka pt. "Radiowy kalejdoskop Mirona Białoszewskiego", przypominająca fascynacje i fobie radiowe poety, którego 90. rocznicę urodzin obchodzimy w tym roku. Usłyszeć będzie można fragmenty oryginalnego spektaklu z repertuaru Teatru na Tarczyńskiej z udziałem Mirona Białoszewskiego i Ludmiły Murawskiej oraz fragmenty dramatu "Osmędeusze" w radiowej adaptacji Zbigniewa Kopalki z 1972 roku.
1 lipca (niedziela), godz. 21.00

Czytaj także

Białoszewski obnażony

Ostatnia aktualizacja: 21.02.2012 20:07
"Dużo w życiu miałem dobrego, złego i ciekawego" - pisał (czy też mówił, bo przecież "zapiski" nagrywał najpierw na magnetofon) w swoim "Tajnym dzienniku" Miron Białoszewski.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Zaczęło się od szeptów kościelnych bab

Ostatnia aktualizacja: 01.03.2012 14:00
Plotki to były czy modlitwy? Mały Miron wchodził do kościoła i z półmroku dobiegał go szept. Być może tak się rodził u Białoszewskiego ten jedyny w swoim rodzaju sposób patrzenia na świat…
rozwiń zwiń