Polskie Radio
Section05
Miron Białoszewski

Mateusz Pospieszalski: "Domysły rzeczywistości" to płyta nagrana z przyjaciółmi

- Gdy zajmuję się słowem śpiewanym, formą piosenki, to bardzo emocjonalnie się z tym wiążę. Udało się zaprosić wspaniałych przyjaciół, których twórczość śledzę. Sposób pisania Mirona Białoszewskiego, posługiwania się słowem, zapisu graficznego wierszy, zawsze będzie współczesny - mówił w "Poranku Dwójki" Mateusz Pospieszalski.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Mateusz Pospieszalski płyta Miron Białoszewski Roch Siciński poezja piosenka MUZYKA

"Strzelaliśmy do wroga z brylantów" - artyści w Powstaniu Warszawskim

- Powstanie Warszawskie było tak olbrzymim doświadczeniem egzystencjalnym, historycznym, pokoleniowym, że nie obeszło bokiem żadnego artysty, żadnego człowieka kultury, który wtedy - w sierpniu 1944 roku - znalazł się na terenie Warszawy - mówi historyk Łukasz Przybyłek.
Zobacz więcej na temat:  Czwórka KULTURA literatura Powstanie Warszawskie Adam Smolarek Weronika Puszkar Krzysztof Kamil Baczyński Tadeusz Gajcy Miron Białoszewski Jeremi Przybora

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

Mateusz Pospieszalski: Miron Białoszewski był artystą alternatywnym

- Przez lata Miron Białoszewski nie był uznawany przez środowisko za poetę. Wręcz nie chciano go tytułować tym mianem, nastąpiło to dopiero później. Każdy, kto tworzy nową sztukę, nową jakość jest bardzo ciężko przyswajalny przez odbiorcę - mówił w Dwójce Mateusz Pospieszalski. Wkrótce premierę będzie miał jego album "Mateusz Pospieszalski - Domysły Rzeczywistości", stworzony do poezji Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Paweł Siwek Mateusz Pospieszalski płyta rocznica Dwójka MUZYKA

Przeganianie złodziei, oswajanie blokowiska. Posłuchaj radiowych opowieści Mirona Białoszewskiego

- "Panie, pan tu pilnuje?" Mówię, że nie. "Bo trzeba milicję zawołać!" Po co? "Bo tam sklep okradają!" Nasłuchuję i słyszę, ktoś piłuje… - opowiadał Miron Białoszewski o swoim nocnym spacerze w okolicach Konstancina pod Warszawą. Takich barwnych, z aktorską swadą przedstawionych historii znakomitego poety zachowało się w archiwum Polskiego Radia znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Warszawa wspomnienie literatura poezja HISTORIA

"Ludzkie gadanie" o wojnie? Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

- Dziwiło mnie, jak ktoś mówił, że z Powstania tak niewiele pamięta. Nie bardzo mogłem to zrozumieć - przyznawał przed mikrofonem Polskiego Radia Miron Białoszewski. Mimo tego potrzebował aż 23 lat, by "znaleźć język" i opowiedzieć - w znakomity i oryginalny sposób - o wydarzeniach z 1944 roku. Dziś mija 40. rocznica śmierci autora "Pamiętnika z powstania warszawskiego".
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Powstanie Warszawskie II wojna światowa wspomnienie literatura Stanisław Barańczak poezja Warszawa HISTORIA

Miron w Sercowisku. O Białoszewskim w 40. rocznicę śmierci

W "Strecie literatury" rozmawialiśmy o tym, jaki obraz ostatnich dni życia Mirona Białoszewskiego przynoszą "Listy do Eumenid", co ten tekst i inne napisane wcześniej utwory mówią o stosunku poety do choroby i śmierci. Zastanowimy się również, jak dziś - 40 lat po śmierci autora "Obrotów rzeczy" - czytamy jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski rocznica Dorota Gacek literatura KULTURA Dwójka Tadeusz Sobolewski

Jubilaci na Festiwalu "Trzy-Czte-Ry Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje."

- Zawsze po naszych koncertach zapraszamy na panele dyskusyjne prowadzone przez muzykologów (...). Artyści opowiadają także o pracy nad utworami i o tym, jak je czują - mówiła o festiwalu muzycznym "TRZY-CZTE-RY Konteksty. Kontrasty. Konfrontacje." Zuzanna Dłużniewska, koordynatorka wydarzenia. Program 2 Polskiego Radia jest współorganizatorem festiwalu.
Zobacz więcej na temat:  kompozytor Dwójka Paweł Siwek Miron Białoszewski Joanna Freszel

Austro-węgierskie Eufonie w Kordegardzie - Galerii Narodowego Centrum Kultury

Motywem przewodnim tegorocznej, czwartej edycji Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Europy Środkowo-Wschodniej Eufonie jest muzyka Austro-Węgier, wielonarodowej monarchii, która odcisnęła silne piętno na kulturze Polski i krajów ościennych. W ramach wydarzenia usłyszymy również kompozycje z innych krajów europejskich.
Zobacz więcej na temat:  Narodowe Centrum Kultury Janusz Krasiński czytelnictwo książki Miron Białoszewski muzyka klasyczna Eufonie

"Wciąż patrzymy na świat oczami Mirona Białoszewskiego"

- Poznałam go na studiach, w ponurym okresie po Marcu '68, i nagle znalazłam się jakby w innym świecie; świecie swobody, wolności, zabawy, towarzystwa, bo pierwszy raz w życiu znalazłam jakąś swoją paczkę. No i w obecności wspaniałego człowieka, o którym można nieskończenie opowiadać - mówiła w Dwójce Anna Sobolewska, prezes Fundacji im. Mirona Białoszewskiego.
Zobacz więcej na temat:  Dwójka Miron Białoszewski Roch Siciński Paweł Siwek Tadeusz Sobolewski Mateusz Pospieszalski literatura poezja KULTURA

"Od bólu do radości". Anna Sobolewska o lekturze książki "Ślepak"

- Najpierw czułam trochę bólu, trochę smutku, a potem miałam dużo radości z tego kontaktu, z tego nawiązania jakiejś takiej przerwanej nici. Zaczęłam się cieszyć np. z tego przypominania przyjaźni z Władysławem Broniewskim, która nie była tylko przyjaźnią mojej mamy, ale również moją własną - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Sobolewska, córka Jadwigi Stańczakowej, autorki książki "Ślepak", która ukazała się ponownie po 40 latach przerwy.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa biografia Miron Białoszewski Paweł Siwek Dwójka literatura KSIĄŻKA

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik