Polskie Radio
Section05
Miron Białoszewski

"Od bólu do radości". Anna Sobolewska o lekturze książki "Ślepak"

- Najpierw czułam trochę bólu, trochę smutku, a potem miałam dużo radości z tego kontaktu, z tego nawiązania jakiejś takiej przerwanej nici. Zaczęłam się cieszyć np. z tego przypominania przyjaźni z Władysławem Broniewskim, która nie była tylko przyjaźnią mojej mamy, ale również moją własną - mówiła w "Poranku Dwójki" Anna Sobolewska, córka Jadwigi Stańczakowej, autorki książki "Ślepak", która ukazała się ponownie po 40 latach przerwy.
Zobacz więcej na temat:  Jadwiga Stańczakowa biografia Miron Białoszewski Paweł Siwek Dwójka literatura KSIĄŻKA

Białoszewski, Kilar i Wielki Redaktor w Szczebrzeszynie

Trwa Festiwal "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem wydarzenia jest Miron Białoszewski. Dla uczczenia setnej rocznicy urodzin pisarza i poety zaprezentowany został muzyczno-poetycki spektakl "Powidoki/Portrety Miron Białoszewski", a poza tym publiczność festiwalowa miała okazję spotkać się z Magdą Miśką-Jackowską, autorką małej monografii PWM o Wojciechu Kilarze; wręczono także Nagrodę Wielkiego Redaktora - jej laureatem został prof. Andrzej Stanisław Kowalczyk.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego literatura poezja proza Szczebrzeszyn spektakl śląskie Śląsk Wojciech Kilar muzyka filmowa biografia Martyna Podolska

Wystawa zdjęć Leszka Mądzika w Szczebrzeszynie

Z podróży do Nowej Zelandii, Islandii, Norwegii prof. Leszek Mądzik przywiózł fotografie, które prezentowane są na wystawie "Faktura czasu". Ekspozycja towarzyszy spotkaniom i projektom Festiwalu "Stolica Języka Polskiego" w Szczebrzeszynie. Patronem tegorocznej edycji tego wydarzenia jest Miron Białoszewski – 2022 to rok setnej rocznicy urodzin pisarza.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Festiwal Stolica Języka Polskiego Szczebrzeszyn Martyna Podolska Sylwia Chutnik literatura fotografia Leszek Mądzik

Papier, trumna, magnetofon. Pisarze o Powstaniu Warszawskim

Poezje i prozy na temat Powstania Warszawskiego zaczęły powstawać jeszcze w czasie walk w okupowanej stolicy, potem w obozach jenieckich, wreszcie w wyzwolonej Polsce i w cieniu komunistycznej cenzury. Autorzy utrwalali swoje dzieła na tym, co mieli pod ręką.
Zobacz więcej na temat:  Powstanie Warszawskie literatura poezja pisarz pisarze i poeci II wojna światowa historia Polski Tadeusz Gajcy Jan Dobraczyński Andrzej Bobkowski Kazimierz Brandys Jarosław Marek Rymkiewicz Melchior Wańkowicz Czesław Miłosz Anna Świrszczyńska Miron Białoszewski Aleksander Ścibor-Rylski Andrzej Wajda Aleksander Kamiński Roman Bratny HISTORIA

"Ludzkie gadanie" o wojnie? Miron Białoszewski i "Pamiętnik z powstania warszawskiego"

- Dziwiło mnie, jak ktoś mówił, że z Powstania tak niewiele pamięta. Nie bardzo mogłem to zrozumieć - przyznawał przed mikrofonem Polskiego Radia Miron Białoszewski. Mimo tego potrzebował aż 23 lat, by "znaleźć język" i opowiedzieć - w znakomity i oryginalny sposób - o wydarzeniach z 1944 roku.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Powstanie Warszawskie II wojna światowa wspomnienie literatura Stanisław Barańczak poezja Warszawa HISTORIA

Reporter Białoszewski - "Na każdym rogu ta sama truskawka"

- Chciałem zobaczyć to, co wielki pisarz tworzył na samym początku. Mam takie podejście do pisarzy, że ważne jest wszystko - mówił w Dwójce w Mironie Białoszewskim prof. Adam Poprawa, który wybrał i opracował teksty opublikowane w zbiorze "Na każdym rogu ta sama truskawka. Teksty reporterskie z lat 1946-1950" .
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski literatura Dwójka Katarzyna Hagmajer-Kwiatek dziennikarstwo KULTURA

Szczyt NATO w Madrycie. Sojusz decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji

NATO decyduje się na przełomowe zmiany w reakcji na zagrożenie ze strony Rosji. W Madrycie zapadły decyzje zmieniające Sojusz i wzmacniające bezpieczeństwo Polski. Obecność wojsk NATO na wschodniej flance zostanie zwiększona, będzie nowy model sił Sojuszu, do Paktu wkrótce dołączą Szwecja i Finlandia, a Rosja od wczoraj jest wskazana jako najpoważniejsze i bezpośrednie zagrożenie. Prezydent USA Joe Biden poinformował o utworzeniu w Polsce stałego dowództwa piątego korpusu amerykańskiej armii. 
Zobacz więcej na temat:  NATO szczyt NATO Stany Zjednoczone Andrzej Duda wojna na Ukrainie Rosja NASA Polonia Miron Białoszewski Kresy

Miron Białoszewski - człowiek, który przeniósł w sobie dziecko

- Niezwykłość Mirona polegała m.in. na tym, że w jego charakterze były rozwinięte cechy przeciwstawne. Ostre odczucie tragizmu losu człowieka i spontaniczna radość życia - mówiła w Dwójce Jadwiga Stańczakowa - dziennikarka, poetka i przyjaciółka pisarza. Właśnie mija 100 lat od urodzin autora "Obrotów rzeczy", "Pamiętnika z powstania warszawskiego" czy "Chamowa".
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Warszawa Dwójka pisarze i poeci literatura

Białoszewski z innej perspektywy

Mija setna rocznica urodzin poety, prozaika i dramatopisarza Mirona Białoszewskiego. Z tej okazji powstała wystawa w Muzeum Woli w Warszawie: "Białoszewski nieosobny", traktująca o jego relacjach z innymi twórcami i o jego teatralnej drodze. Tytuł wystawy nawiązuje z jednej strony do nazwy współtworzonego przez Białoszewskiego teatru, z drugiej - do sieci jego artystycznych relacji i przyjaźni, które miały niebagatelny wpływ na jego twórczość.
Zobacz więcej na temat:  Magda Mikołajczuk Miron Białoszewski literatura KULTURA Warszawa pisarze i poeci pisarz

Przeganianie złodziei, oswajanie blokowiska. Posłuchaj radiowych opowieści Mirona Białoszewskiego

- "Panie, pan tu pilnuje?" Mówię, że nie. "Bo trzeba milicję zawołać!" Po co? "Bo tam sklep okradają!" Nasłuchuję i słyszę, ktoś piłuje… - opowiadał Miron Białoszewski o swoim nocnym spacerze w okolicach Konstancina pod Warszawą. Takich barwnych, z aktorską swadą przedstawionych historii znakomitego poety zachowało się w archiwum Polskiego Radia znacznie więcej.
Zobacz więcej na temat:  Miron Białoszewski Warszawa wspomnienie literatura poezja HISTORIA