Koncerty brandenburskie z Fryburga

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2014 22:00
"Ożywić świat muzyki barokowej nowymi dźwiękami" - to misja stworzonej w 1987 roku Fryburskiej Orkiestry Barokowej. W poniedziałkowy wieczór wysłuchamy w interpretacji tego zespołu słynnego cyklu Jana Sebastiana Bacha.
Fryburska Orkiestra Barokowa
Fryburska Orkiestra BarokowaFoto: Marco Borggreve / materiały prasowe

Koncerty brandenburskie odnaleziono przypadkiem z papierach po zmarłym Christianie Ludwigu, margrabim Brandenburgii, i sprzedano za 24 grosze. Nawet wówczas nie była to suma oszałamiająca (równowartość czterech funtów wołowiny... albo 22 dzisiejszych dolarów amerykańskich).

A owe Six Concerts avec plusieurs instruments Bach skomponował w Köthen, ale zadedykował je margrabiemu Brandenburgii zapewne w nadziei na lepszą posadę.

"Miałem szczęście być przez Waszą Wysokość słyszanym kilka lat temu i ponieważ wnosić mogę, iż drobna iskra talentu muzycznego, jaką łaskawie obdarzyły mnie Niebiosa, sprawiła Waszej Wysokości przyjemność, a to z polecenia Waszej Wysokości, iżbym dla Waszej Wysokości skomponował nowe dzieła muzyczne, podporządkowując się tym szlachetnym rozkazom, pozwalam sobie przedłożyć Waszej Wysokości moje usługi w postaci tych Koncertów na różne instrumenty, błagając pokornie Waszą Wysokość, aby nie patrzył na błędy tych kompozycji swym wyrafinowanym, krytycznym okiem, które, jak powszechnie wiadomo, Wasza Wysokość ma dla dzieł muzycznych, ale raczej zechce Wasza Wysokość wziąć pod łaskawą rozwagę najgłębszy szacunek i pokorną służbę jaką ośmielam się przedłożyć Waszej Wysokości" - pisał Jan Sebastian Bach.

Jego Wysokość łaskawie nie zareagował, a Bach poszukał sobie innego zatrudnienia.

Program

Jan Sebastian Bach Koncerty brandenburskie BWV 1046-1051

wyk. Fryburska Orkiestra Barokowa, kier. art. Petra Müllejans i Gottfried von der Goltz (Fryburg 6.05.2013)
Zaprasza Magdalena Łoś.

23 czerwca (poniedziałek), godz. 19.30-22.45, wprowadzenie o godz. 19.00

jp/mc

Czytaj także

Olga Pasiecznik – zakochana w Mozarcie, marząca o Bachu

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2014 15:54
- Zanikanie Bacha w repertuarach filharmonii spowodowało zanik dobrego gustu w naszej publiczności. Ona się zadowala papką, w kółko powtarzającą się - mówiła wybitna sopranistka w rozmowie z Marcinem Majchrowskim.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Pieter Wispelwey: kilka wiolonczel, trzy razy Bach, dwa razy Beethoven

Ostatnia aktualizacja: 20.06.2014 20:00
Poza tym: powroty do Dworzaka, Brittena czy Haydna. – Byłoby smutne, gdyby człowiek nagrał wszystko, mając trzydzieści czy czterdzieści parę lat. Zwłaszcza, że ciągle gram ten repertuar, więc perspektywa na pewno się zmienia – mówił w Dwójce wybitny wiolonczelista.
rozwiń zwiń