Simon Standage. Pierwsze skrzypce Wilanowa

Ostatnia aktualizacja: 10.07.2016 15:00
– Agatę Sapiechę poznałem, gdy po raz pierwszy przyjechała do Drezna. To był chyba rok 1992. Niedługo potem zaprosiła mnie do Wilanowa – mówił znakomity skrzypek i dyrygent.
Audio
  • Simon Standage, Agata Sapiecha i Daniel Brüggen o inauguracyjnym koncercie 23. Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Standage to jeden z pionierów wykonywania utworów na instrumentach z epoki
Standage to jeden z pionierów wykonywania utworów na instrumentach z epokiFoto: materiały prasowe MLAMD

– Od tamtej pory uczestniczę w Letniej Akademii Muzyki Dawnej, przygotowując program i prowadząc kursy dla młodych muzyków – opowiadał artysta, który przyjeżdża do Polski niemal każdego lata od 1994 r. i jest postrzegany jako swoisty współzałożyciel wilanowskiego festiwalu.

Simon Standage, jeden z pionierów wykonawstwa historycznego, opowiadał w Dwójce także o drodze, jaką w ostatnich dziesięcioleciach przeszło zainteresowanie muzyką dawną, oraz wspominał  swoje kontakty z Fransem Brüggenem, któremu poświęcony był prowadzony przez dyrygenta inauguracyjny koncert 23. Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej.

***

Rozmawiał: Grzegorz Dąbrowski

Goście: Simon Standage (skrzypek, dyrygent), Agata Sapiecha (dyrektor artystyczny Międzynarodowej Letniej Akademii Muzyki Dawnej), Daniel Brüggen (flecista, bratanek Fransa Brüggena)

Data emisji: 9.07.2016

Godzina emisji: 19.50

Materiał został wyemitowany w audycji  "Letni festiwal muzyczny".

mc/ei

Czytaj także

Simon Standage: ludzie nienawidzili historycznej praktyki wykonawczej

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2014 15:41
- Wielu czuło się zagrożonych. To było kwestionowanie tego, co oni sami robili przez długie lata. Inni zakochali się w tym sposobie grania. Póki to jest uczciwe, póty będzie trwać - mówił w Dwójce jeden z pionierów wykonywania utworów na instrumentach z epoki.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Letnia Akademia Muzyki Dawnej w duchu Italii

Ostatnia aktualizacja: 05.07.2016 15:38
Tegoroczne koncerty i kursy mistrzowskie w Wilanowie odbędą się w dniach 9–17 lipca. Tematem przewodnim imprezy są wpływy muzyki włoskiej w Europie. Dwójka towarzyszy temu wydarzeniu.
rozwiń zwiń