Angielskie odświeżanie muzyki chóralnej

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2016 12:40
- Jesteśmy nośnikami wielkiej tradycji, ale nie chcemy też stać się muzeum - opowiadał w Dwójce Stephen Cleobury, kierownik Chóru King's Collage Cambridge, który wystąpił podczas trzeciego wydarzenia BBC Proms.
Audio
  • O tradycji muzyki chóralnej w Wielkiej Brytanii opowiada Stephen Cleobury (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Wnętrze Katedry w Cambridge
Wnętrze Katedry w Cambridge Foto: Tom Thai/flicr, lic. CC BY 2.0

Stephen Cleobury, który kieruje jednym z najstarszych chórów w Europie od ponad 30 lat, opowiedział o długiej i bogatej tradycji muzyki chóralnej w Wielkiej Brytanii. - Tak ogromnej liczby tego typu zespołów nie było nigdzie indziej w Europie. Ciągłość tradycji chóralnej jest typowa właściwie tylko dla muzyki brytyjskiej. Wielu chórzystów i śpiewaków związanych początkowo z koledżami czy katedrami zostaje później profesjonalnymi muzykami. Związują się oni ze słynnymi chórami i zespołami lub zostają solistami - opowiadał Stephen Cleobury.

Choć muzyka chóralna utożsamiana jest z muzyką minionych epok - z muzyką średniowieczną, renesansową albo z muzyką religijną -zauważa się wzrost zainteresowania tego typu muzyką. - Istnieją pewne obawy związane z niepewną przyszłością chórów kościelnych i szkolnych, ale pojawia się coraz więcej zespołów, niekoniecznie związanych z uczelniami, czy kościołami. Powstaje też coraz więcej świetnej muzyki pisanej na chóry - mówił Cleobury.

W rozmowie także o koncercie bożonarodzeniowym, czyli Festival of Nine Lessons and Carols Service oraz o tym, jak wygląda typowy dzień w Chórze King's College.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Gość: Stephen Cleobury (kierownik Chóru Kings Collage Cambridge)

Data emisji: 17.07.2016

Godzina emisji: 21.00

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

ob/mc

Czytaj także

Alina Ibragimova i jej Mendelssohn

Ostatnia aktualizacja: 06.06.2016 13:00
Retransmisja wspólnego występu skrzypaczki Aliny Ibragimovej oraz Orkiestry Filharmonicznej z Bergen na festiwalu BBC Proms.
rozwiń zwiń

Czytaj także

BBC Proms. "Wychodzimy z Royal Albert Hall"

Ostatnia aktualizacja: 16.07.2016 11:00
- W tym roku po raz pierwszy zaglądamy do różnych miejsc rozsypanych po całym Londynie - mówiła w Dwójce Emma Bloxham, koordynatorka festiwalu.
rozwiń zwiń