"Ogrom dawnej muzyki czeka na odkrycie”

Ostatnia aktualizacja: 08.09.2016 12:59
- To nie znaczy, że te wszystkie odnajdywane utwory należy wykonywać po kolei - mówił w Dwójce Lionel Meunier, kierownik zespołu Vox Luminis.
Audio
  • Rozmowa z Lionelem Meunierem na festiwalu Wratislavia Cantans 2016 (Wybieram Dwójkę)
(zdjęcie ilustracyjne)
(zdjęcie ilustracyjne)Foto: Pixabay/Hans

Grupa Vox Luminis wystąpiła na tegorocznym festiwalu Wratislavia Cantans z programem "Dynastia Bachów", na który złożyły się motety napisane przez członków tego słynnego rodu. Lionel Meunier opowiadał, że niektóre z tych utworów zostały odkryte po 300 latach zapomnienia. - Kilka zostało odnalezionych w Rosji 30 lat temu. Ostatnio w Rumunii natrafiono na kilka kantat Bacha.

Muzyk podkreślał, że niektóre kompozycje nie zaginęły bez powodu i czasem nie ma potrzeby ich przypominania: - Nie powinniśmy zapominać, że muzyka, którą wykonujemy, była przeznaczona do nabożeństw, ilustrowała tekst modlitwy. Często jest to dobra muzyka, ale nie nadaje się ona do wykonań koncertowych lub nagrań, a jedynie do modlitwy.

W rozmowie z Klaudią Baranowską muzyk wyraził chęć sięgnięcia do polskiej muzyki dawnej. - Z Vox Luminis myślimy o skonstruowaniu programu złożonego z utworów pewnego gdańskiego twórcy...

***

Rozmawiała: Klaudia Baranowska
Gość: Lionel Meunier (szef zespołu Vox Luminis)
Data emisji: 8.09.2016
Godzina emisji: 17.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Wybieram Dwójkę".

bch/mc

Czytaj także

Lionel Meunier: Herreweghe zmienił moje życie

Ostatnia aktualizacja: 06.07.2016 12:00
- Do 18. roku życia nie znosiłem muzyki wokalnej - zdradził Lionel Meunier, szef znakomitego zespołu wokalnego Vox Luminis. Co się zdarzyło potem?
rozwiń zwiń