"Kwintet klarnetowy" Mozarta jako nowy muzycznie świat

Ostatnia aktualizacja: 03.08.2018 14:46
- Architektura tego utworu jest tak porywająca, że naprawdę nie można jej nie pokochać - opowiadał Eric Hoeprich, artysta XIX Festiwalu Bachowskiego w Świdnicy, o "Kwintecie klarnetowym" A-dur Mozarta.
Audio
  • Z Erikiem Hoeprichem rozmawia Grzegorz Dąbrowski (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock.com/furtseff

shutterstock kościół pokoju świdnica.jpg
19. Festiwal Bachowski w Świdnicy

Podczas koncertu transmitowanego w Dwójce ze świdnickiego festiwalu zabrzmiały – w wykonaniu Erika Hoepricha i London Haydn Quartet - kompozycje Józefa Haydna, Ludwiga van Beethovena i właśnie Wolfganga Amadeusza Mozarta.

- Zanim Mozart napisał swój "Kwintet", istniało wiele utworów na klarnet i smyczki. Funkcjonowały, jako małe koncerty, w których to klarnet był instrumentem solowym, a smyczki pełniły rolę akompaniującą. Wiadomo, pierwsze skrzypce od czasu do czasu przejmowały inicjatywę, ale wciąż w obrębie akompaniamentu, a nie solowej gry, która zdominowana była przez klarnet. W "Kwintecie klarnetowym" natomiast Mozart porzuca ten schemat. Skomponował go w 1789 roku, z całą pewnością nie mógł tego wiedzieć, ale z historycznego punktu widzenia to jedno z jego najdojrzalszych dzieł. Eksploruje w nim i wydobywa wszystko to, co najlepsze w muzyce kameralnej. Wchodzi w zupełnie nowy muzycznie świat - tłumaczył Eric Hoeprich.

W rozmowie również o wykonywaniu muzyki Mozarta na instrumentach historycznych, a w związku z tym o różnicach między klarnetem basetowym a rożkiem basetowym czy o konstrukcji klarnetu Antona Stadlera (muzyka, dla którego prawdopodobnie Mozart napisał "Kwintet A-dur").

***

Prowadzi: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Eric Hoeprich (klarnecista)

Data emisji: 2.08.2018

Godzina emisji: 20.30

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Kulisy jednego z najważniejszych festiwali muzycznych świata

Ostatnia aktualizacja: 26.07.2018 15:59
W audycji "Kwadrans bez muzyki" przenieśliśmy się na Salzburger Festspiele.
rozwiń zwiń