X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Łukasz Dyczko: Debussy przeraził się, gdy usłyszał saksofon

Ostatnia aktualizacja: 10.08.2018 07:50
- Debussy przyjmując zamówienie od Elisy Hall, nie spodziewał się, że to będzie dla niego takie trudne - utalentowany saksofonista opowiadał w Dwójce o utworze "Rapsodia na saksofon i orkiestrę".
Audio
  • Łukasz Dyczko: Debussy przeraził się, gdy usłyszał saksofon (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Łukasz Dyczko
Łukasz DyczkoFoto: Maria Jarzyna/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Historia saksofonowego utwóru Claude'a Debussy'ego jest ciekawa, ponieważ kompozytor tworząc swe dzieło, praktycznie nie znał tego instrumentu. Łukasz Dyczko, który wykonał "Rapsodię na saksofon i orkiestrę" na inaugurację festiwalu Chopin i jego Europa opowiadał, że po latach, gdy Debussy usłyszał saksofon, to się przeraził. - To było na koncercie Elisy Hall, która była wielką propagatorką saksofonu, ale okazała się nie być żadnym wirtuozem tego instrumentu. Dlatego pierwsze wrażenie kompozytora o tym instrumencie było niezadowalające.

Łukasz Dyczko podkreślił, że francuski twórca pominął w rapsodii aspekt wirutozerii i skupił się na barwie. Muzyk w wywiadzie odniósł się też do reprezentacji utworów na saksfon w muzyce poważnej. Wyjaśnił ponadto, dlaczego nie zamierza w najbliższym czasie nagrywać debiutanckiej płyty.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Łukasz Dyczko (saksofonista)

Data emisji: 9.08.2018

Godzina emisji: 21.25

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak