Dang Thai Son: u Paderewskiego jest poetyckość z polską duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:42
- Szczególnie piękna i wyjątkowa jest druga część jego Koncertu i sposób, w jaki kompozytor wykorzystuje w niej całą paletę dźwiękowych barw fortepianu – mówił wietnamski pianista, jedna z gwiazd festiwalu "Chopin i jego Europa", o Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.
Audio
  • Dang Thai Son: u Paderewskiego jest poetyckość z polską duszą (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
  • O twórczości Ignacego Jana Paderewskiego z Jackiem Kaspszykiem rozmawia Maciej Łukasz Gołębiowski (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Dang Thai Son
Dang Thai SonFoto: Wojciech Grzędziński / NIFC

- Ten utwór to dla mnie prawdziwe odkrycie. Z jakiegoś niewiadomego powodu jego zrozumienie i nauczenie się na pamięć zajęło mi wyjątkowo dużo czasu. Ale gdy w końcu go opanowałem, mogę stwierdzić, że to bardzo dobre dzieło koncertowe. Można tam znaleźć naprawdę wszystko. Przede wszystkim prawdziwą poetyckość z polską duszą – podkreślał Dang Thai Son.

W rozmowie również o polskich tańcach Paderewskiego ("czy po latach poznawania i grania tych polskich rytmów byłby pan w stanie któreś z nich również zatańczyć?"), oraz o tym, który instrument - współczesny czy historyczny - jest lepszy do wykonywania muzyki Paderewskiego i Chopina.

Przy okazji sobotniego koncertu złożonego z utworów Ignacego Jana Paderewskiego rozmawialiśmy również z maestro Jackiem Kaspszykiem. 

Jacek Kaspszyk. Fot. Wojciech Grzędziński/NIFC Jacek Kaspszyk. Fot. Wojciech Grzędziński/NIFC

***

Prowadzi: Maciej Łukasz Gołębiowski 

Gość: Dang Thai Son (pianista)

Data emisji: 25.08.2018

Godzina emisji: 21.45 

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

Czytaj także

Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:09
- Powinno się poznawać jego muzykę, studiując źródła, przyglądając się osobowości kompozytora, jego życiu, powinno się czytać jego listy - mówił ukraiński pianista, jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa", o podejściu do twórczości wielkiego Polaka.   
rozwiń zwiń