Anna Maria Staśkiewicz: u Karłowicza czuje się słowiańskość i dużo śpiewności

Ostatnia aktualizacja: 27.08.2018 13:42
- Długa wspaniała fraza przechodzi tu niepostrzeżenie w kolejne tematy, ciągnie się w nieskończoność - opisywała Anna Maria Staśkiewicz, jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa", Koncert skrzypcowy A-dur op. 8 Mieczysława Karłowicza.
Audio
  • Anna Maria Staśkiewicz o muzyce Mieczysława Karłowicza (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Anna Maria Staśkiewicz w Dwójce, 2017 r.
Anna Maria Staśkiewicz w Dwójce, 2017 r. Foto: Grzegorz Śledź/PR2

Skrzypaczka, która z towarzyszeniem Narodowej Orkiestry Rosyjskiej pod batutą maestro Mikhaila Pletneva wykonywała podczas niedzielnego koncertu Koncert skrzypcowy Karłowicza, opowiadała w Dwójce m.in. o tym utworze: o wyzwaniach, jakie niesie dla wykonawcy, o wartościach muzycznych, o "dialogicznej" współpracy z orkiestrą. - Można poczuć w tej muzyce dużą przestrzeń. Dzieki pięknu kantyleny można przenieść się w Tatry - mówiła artystka. 

***

Prowadzi: Grzegorz Dąbrowski

Gość: Anna Maria Staśkiewicz (skrzypaczka) 

Data emisji: 26.08.2018

Godzina emisji: 18.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni festiwal muzyczny".

jp/pg

Czytaj także

Vadym Kholodenko: Chopin jest dla mnie zagadkowym kompozytorem

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:09
- Powinno się poznawać jego muzykę, studiując źródła, przyglądając się osobowości kompozytora, jego życiu, powinno się czytać jego listy - mówił ukraiński pianista, jedna z gwiazd tegorocznego festiwalu "Chopin i jego Europa", o podejściu do twórczości wielkiego Polaka.   
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dang Thai Son: u Paderewskiego jest poetyckość z polską duszą

Ostatnia aktualizacja: 26.08.2018 14:42
- Szczególnie piękna i wyjątkowa jest druga część jego Koncertu i sposób, w jaki kompozytor wykorzystuje w niej całą paletę dźwiękowych barw fortepianu – mówił wietnamski pianista, jedna z gwiazd festiwalu "Chopin i jego Europa", o Koncercie fortepianowym a-moll op. 17 Ignacego Jana Paderewskiego.
rozwiń zwiń