Agata Zubel: kwartet smyczkowy i głos to rzadkie połączenie

Ostatnia aktualizacja: 19.06.2019 08:23
- Program tego koncertu ma szansę pokazać różne możliwości i odcienie zarówno samego kwartetu, jak i kwartetu z głosem - mówiła Agata Zubel. Znakomita śpiewaczka wystąpiła 18 czerwca z towarzyszeniem Royal String Quartet w Studiu Koncertowym PR im. W. Lutosławskiego.
Audio
  • Rozmowa z Agatą Zubel oraz z Pawłem Czarnym i Michałem Pepolem (Letni festiwal muzyczny/Dwójka)
Agata Zubel
Agata Zubel Foto: PR

- To wymarzona sytuacja dla śpiewaka, żeby mieć takich wspaniałych towarzyszy na scenie - podkreślała Agata Zubel. Jak dodała, kwartet z głosem to dosyć rzadkie połączenie. - Nie ma zbyt dużej literatury na głos i kwartet smyczkowy, a utwór Egona Wellesza, który wykonamy, jest odkryciem dla nas wszystkich - mówiła.

Solistka wtorkowego koncertu XV Kwartesencji opowiadała również m.in. o tym, czym charakteryzuje się twórczość muzyczna Wellesza.

Gośćmi Dwójki byli także muzycy Royal String Quartet. Paweł Czarny mówił o pracy nad aranżacją "Pieśni wędrującego czeladnika" ("Mahler jest dla mnie mistrzem koloru, różnicowania, cieniowania. Było to ogromne wyzwanie, by to wszystko przenieść w jednak ograniczony skład kwartetu"), Michał Pepol natomiast o II Kwartecie smyczkowym op. 36 Brittena ("nie mogę się nadziwić, że tak długo byłem wobec tych kwartetów jakoś na zewnątrz, dopiero teraz wszedłem w ten świat").

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy.

***

Rozmawiał: Krzysztof Dziuba

Goście: Agata Zubel (śpiewaczka, kompozytorka), Paweł Czarny i Michał Pepol (muzycy Royal String Quartet)

Data emisji: 18.06.2019

Godzina emisji: 20.40

Materiał został wyemitowany w przerwie audycji "Letni festiwal muzyczny"

jp/pg

Czytaj także

XV Festiwal Kwartesencja

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2019 14:57
Rok temu Royal String Quartet świętował dwudziestą rocznicę powstania. W roku 2019 pora na piętnastą Kwartesencję, która obejmuje tym razem cztery koncerty. We wszystkich biorą udział gospodarze oraz ich goście - muzycy z krajowej czołówki.
rozwiń zwiń