X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Szymon Paczkowski: Berlioz był nazywany "Mefistofelesem muzyki"

Ostatnia aktualizacja: 18.07.2019 13:40
- Wciągał nas w takie bardzo intymne sprawy, przeżycia, głównie natury artystycznej. On się uważał za poetę i człowieka sztuki bez względu na to, co robił - mówił Stanisław Jakóbczyk, tłumacz książki "Hector Berlioz. Pamiętniki. Tom I".
Audio
  • O twórczości Hectora Berlioza muzykologiem Szymonem Paczkowskim i tłumaczem książki "Hector Berlioz Pamiętniki Tom I" Stanisławem Jakóbczykiem rozmawiała Anna Skulska (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Hector Berlioz
Hector BerliozFoto: shutterstock/ Everett Historical

Stanisław Jakóbczyk podkreślił, że artysta bardzo często używał słowa "religijne wzruszenie", ponieważ w niezwykły sposób odbierał sztukę i świat zewnętrzny. - Duchowość Berlioza była jakby nie z tego świata i nie z tej religii. Dla niego święte były miejsca, które on odwiedzał. W Bazylice Świętego Piotra zamyślał się i zachwycał, że to są ściany, których pewnie kiedyś dotykał Byron - opowiadał gość "Letniego Festiwalu Muzycznego".

Jak mówił Szymon Paczkowski, najważniejszym źródłem inspiracji Berlioza był Goethe. - Na romantyzm Berlioza można spojrzeć z dwóch perspektyw: francuskiej i niemieckiej. Berlioz z jednej strony chciał połączyć to, co tradycyjne w muzyce francuskiej, ale z drugiej strony był zafascynowany "Faustem" Goethego, nowym sposobem myślenia o literaturze, ilustracyjnością. To wszystko jest obecne w muzyce Berlioza - podkreślił muzykolog.

Nawet Robert Schumann nie był obojętny wobec fascynacji Berlioza; w jednej z recenzji nazwał bowiem kompozytora "Mefistofelesem muzyki". - Porównanie z jednym z bohaterów Fausta stanowi namacalny dowód tego, że nawet taki romantyk niemiecki jak Schuman dostrzegał w Berliozie osobowość iście romantyczną - dodał Szymon Paczkowski.

Jak Berlioz podchodził do twórczości Bacha i innych twórców epoki baroku? Dlaczego niektórzy określają go mianem "kompozytora sprzeczności"? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Letni Festiwal Muzyczny 

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Szymon Paczkowski (muzykolog, adiunkt w Instytucie Muzykologii UW), Stanisław Jakóbczak (tłumacz książki "Hector Berlioz. Pamiętniki. Tom I")

Data emisji: 17.07.2019

Godzina emisji: 19.00

am/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Valentina Igoshina: mój sukces zaczął się w Polsce

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2018 14:15
- To  był mój pierwszy konkurs, miałam 15 lat. Po raz pierwszy wyjechałam za granicę,  to był też mój pierwszy kontakt z wielkimi muzykami na Zachodzie W Bydgoszczy po prostu  się wszystko zaczęło – mówiła w Dwójce znakomita pianistka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Radzimir Dębski: muzyki zawsze staram się słuchać sercem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 17:38
1 maja kompozytor i dyrygent prowadził drugą część koncertu "Symfonia europejska" w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej, który muzycznie uczcił 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 
rozwiń zwiń