X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Radzimir Dębski: muzyki zawsze staram się słuchać sercem

Ostatnia aktualizacja: 29.04.2019 17:38
1 maja kompozytor i dyrygent prowadził drugą część koncertu "Symfonia europejska" w Teatrze Wielkim–Operze Narodowej, który muzycznie uczcił 15. rocznicę wstąpienia Polski do Unii Europejskiej. 
Audio
  • Łukasz Borowicz i Radzimir "Jimek" Dębski" poprowadzili koncert "Symfonia europejska" z okazji 15. rocznicy wejścia Polski do Unii Europejskiej (Filharmonia Dwójki)
i Radzimir Jimek Dębski z orkiestrą Symphonixx w Gliwicach, 2018.
i Radzimir "Jimek" Dębski z orkiestrą Symphonixx w Gliwicach, 2018.Foto: PAP/Andrzej Grygiel

15 lat w Unii Europejskiej to dla Polski synonim rozwoju, zwłaszcza tego artystycznego. Od 2004 roku polscy twórcy stali się pełnoprawnymi uczestnikami europejskiego życia artystycznego, a ich dzieła mają możliwość zaistnienia wśród odbiorców z całego kontynentu. Zgodnie z przekonaniem, że najwłaściwszym językiem świętowania tej rocznicy jest język sztuki, w 15. rocznicę wejścia Polski do UE wysłuchaliśmy m.in. Poloneza Wojciecha Kilara z filmu Pan Tadeusz, który nawiązuje do polskiej tradycji tańców narodowych, oraz IX Symfonii d-moll op. 125 Ludwiga van Beethovena, wykonanych przez Narodową Orkiestrę Symfoniczną Polskiego Radia pod batutą Łukasza Borowicza.

- Dla współczesnych młodych ludzi bycie częścią Unii jest zupełnie naturalne, oczywiste, tak jakby zawsze tak było - mówił przed koncertem Łukasz Borowicz. - Dlatego trzeba szanować i przypominać swobodę, z kórej możemy dziś korzystać. Jest to ważne szczególnie w kontekście muzyki: przepływ inspiracji, pomysłów jest dziś nieporównywalny z przeszłością. Młode pokolenie ma przed sobą możliwości, o których można było tylko marzyć, kiedy ja jeszcze byłem studentem. Ale pamiętajmy też, że kultura zawsze była i jest polskim towarem eksportowym. Pod tym względem Polacy zawsze w Europie byli obecni.

Ludwig van Beethoven, którego IX Symfonia d-moll op. 125 wybrzmiała na scenie TWON pod batutą Borowicza, jest tworcą o szczególnym dla zjednoczenia Europy znaczeniu, zwłaszcza w przededniu obchodów 250. rocznicy jego urodzin, która przypada w roku 2020. Zwróceniem na to uwagi było połączenie jego kompozycji z tymi autorstwa młodego polskiego kompozytora Radzimira Dębskiego, odwołującymi się do muzycznych nurtów i gatunków współczesnej Europy i świata. Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia prowadzona przez Dębskiego wykonała dwa jego utwory: Crux i Historię Jazzu.

- Crux to mój najważniejszy młodzieńczy utwór, wykorzystujący jezyk według mnie ciągle szczery - tłumaczył jego powstanie Radzimir Dębski. - To dialog chaosu z porządkiem, artystyczna schizofrenia paranoidalna. Taka mieszanka języków artystycznych daje mi największą satysfakcję i spełnienie, bo mogę zaproponować coś ciekawego.

Syn kompozytora Krzesimira Dębskiego i piosenkarki jazzowej i producentki Anny Jurksztowicz opowiedział też o szukaniu własnej drogi artystycznej, która prowadzi go przez jazz. - To dziedzina, którą nazywam bisową, pisana dla przyjemności, niczym reakcja alergiczna na przytłaczającą liczbę informacji we współczesnym świecie. Jazz jest w Polsce symbolem wolności, swobody. Wiele z tematów przerabiałem na swój sosób, żeby oddać hołd aktualności tego materiału.

Jak przyznał Dębski, jazz jest mu najbliższy jako odbiorcy muzyki. - Ciągle szukam balansu pomiędzy tym, co jest ważne z punktu widzenia nauki muzycznej, a co z punktu widzenia słuchacza. Zawodowi muzycy często o tym ludzkim aspekcie zapominają, ja natomiast zawsze starałem się słuchać sercem.

Jakie inspiracje Radzimir Dębski znalazł w hip-hopie? Dlaczego jego zdaniem hasłem przyszłosci bedzie "selekcja"? Między innymi o tym słuchać można w nagraniu rozmowy.

***

Program koncertu:

Wojciech Kilar Polonez z filmu "Pan Tadeusz", Ludwig van Beethoven IX Symfonia d-moll op. 125 cz. IV; Radzimir Dębski (JIMEK) – Crux , Historia Jazzu  

wyk.: Joanna Freszel – sopran, Agnieszka Rehlis – alt, Tadeusz Szlenkier – tenor, Artur Janda – bas, Tomasz Grzegorski – saksofon, Jerzy Małek – trąbka, Andrzej Święs – kontrabas, José Manuel Albán Juárez – perkusja, Igor Falecki – perkusja, Paweł Tomaszewski – fortepian, Chór Teatru Wielkiego – Opery Narodowej , Narodowa Orkiestra Symfoniczna Polskiego Radia w Katowicach, Łukasz Borowicz – dyrygent, Radzimir Dębski (JIMEK) – dyrygent

***

Tytuł audycji: Filharmonia Dwójki

Rozmawiała: Anna Skulska

Goście: Łukasz Borowicz (dyrygent), Radzimir "Jimek" Dębski (kompozytor, dyrygent)

Data emisji: 1.05.2019

Godzina emisji: 19.00

at/jp

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

15. rocznica wejścia Polski do Unii Europejskiej. Zobacz plan głównych obchodów

Ostatnia aktualizacja: 01.05.2019 08:00
Wielka defilada Wojska Polskiego, pokazy kawaleryjskie czy dzień otwarty w Belwederze - to najważniejsze atrakcje, które będzie można zobaczyć w Warszawie 3 maja. Wiele wydarzeń jest zaplanowanych również na 1 maja - w 15. rocznicę wejścia Polski do Unii Europejskiej - oraz na 2 maja, czyli w Dzień Flagi. Cały plan obchodów publikujemy poniżej. 
rozwiń zwiń