Fabio Biondi: trzeba opowiedzieć prawdziwą historię "Korsarza"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 13:15
- Co prawda każdy ma możliwość przeczytać co nieco na Wikipedii, czy innym portalu, ale to wszystko są wiadomości bardzo fragmentaryczne. Może nie nieprawdziwe, ale na pewno nie dokładne - mówił w Dwójce dyrygent, który poprowadził wykonanie opery Verdiego na festiwalu "Chopin i jego Europa".
Audio
  • Fabio Biondi o historii opery "Korsarz" (Letni Festiwal Muzyczny/Dwójka)
Fabio Biondi
Fabio BiondiFoto: materiały prasowe/archiwum Narodowego Instytutu Fryderyka Chopina

Fabio Biondi zwrócił uwagę, na ciekawe losy dzieła, które Verdi stworzył pod wpływem lektury poematu Lorda Byrona. - Początkowy entuzjazm, dzięki któremu miała się zrodzić opera wybitna szybko jednak ostygł. Nie miało to nic wspólnego z muzyką i jej jakością, a raczej ze specyfiką relacji Verdiego z osobą, której obiecał tę partyturę. Mam na myśli wydawcę – Francesca Lukkę, który w przeciwieństwie do poprzednich, z którymi pracował Verdi, płacił niewyobrażalne sumy i to skusiło kompozytora.

Dyrygent wyjaśnił, że Lukka swoim zachowaniem obrzydził kompozytorowi pracę na "Korsarzem" naciskając na szybkie ukończenie partytury. - Verdi oddaje ją Lukce i nie chce jej już więcej widzieć. Cały zapał zniknął bowiem przez ten pośpiech.

Gość Dwójki opowiedział o politycznym wątku, który sprawił, że premiera opery poniosła klęskę, a jednocześni mówił o tym, dlaczego sam uważna "Korsarza" za dzieło piękne i udane.

***

Rozmawiała: Milena Gąsienica

Gość: Fabio Biondi (dyrygent)

Data emisji: 24.08.2019

Godzina emisji: 21.10

Materiał został wyemitowany w audycji "Letni Festiwal Muzyczny".

bch


Czytaj także

Matheus Pompeu: nie zgadzam się z opinią na temat "Korsarza"

Ostatnia aktualizacja: 25.08.2019 12:43
- Tytułowa postać, którą gram to rola wymagająca zarówno z punktu widzenia wokalnego, jak i psychologicznego - mówił w Dwójce tenor, który wziął udział w inscenizacji rzadko wykonywanej opery Giuseppe Verdiego na festiwalu "Chopin i jego Europa".
rozwiń zwiń