Rękopisy nie płoną

Ostatnia aktualizacja: 02.08.2011 21:12
Po pożarze w 1768 roku Józef Haydn odtworzył całą swoją Missa Cellensis z pamięci. Fragmenty rękopisu odnaleziono w 1970 roku w Budapeszcie.

Zanim odnaleziono partyturę zapisaną ręką Haydna, Missa Cellensis in honorem Beatissimae Virginis Marie znana była jako Msza ku czci św. Cecylii. Tymczasem z tytułu oryginalnego wynika, że był to utwór związany z kultem maryjnym rozwijającym się w bazylice w Mariazell, miejscowości położonej w austriackiej Styrii.

Nic zatem dziwnego, że Nikolaus Harnoncourt wybrał to właśnie dzieło do wykonania podczas tegorocznego festiwalu Styriarte. Na miejsce koncertu wyznaczono jednak nie bazylikę w Mariazell, ale kościół parafialny w Stainz.

Do Styrii zaprasza Piotr Orawski

Program

Joseph Haydn Missa Cellensis in honorem Beatissimae Virginis Marie Hob. XXII/5

Wyk. Bernarda Bobro – sopran, Elisabeth von Magnus – alt, Daniel Johannsen – tenor, Florian Boesch – bas, Arnold Schoenberg Chorus, Concentus Musicus Wien, Nikolaus Harnoncourt - dyrygent
(Stainz, 10.07.2011)


Aleksander Tansmann Wariacje na temat Frescobaldiego; Suita barokowa na małą orkiestrę

Wyk. Orkiestra Opery i Filharmonii Podlaskiej w Białymstoku, Marcin Nałęcz-Niesiołowski - dyrygent

3 sierpnia (środa), godz. 19:00

Zobacz więcej na temat: Białystok Budapeszt Mariazell
Czytaj także

Pory dnia Józefa Haydna

Ostatnia aktualizacja: 23.05.2011 17:04
Najnowsze nagranie Wrocławskiej Orkiestry Barokowej zawiera Symfonie nr 6, 7, 8 (Poranek, Południe, Wieczór) Josepha Haydna. To druga płyta jedynego w Polsce zespołu filharmonicznego grającego na instrumentach historycznych.
rozwiń zwiń