Opera o przeklętym żeglarzu rozpoczyna święto Wagnera w Dwójce

Ostatnia aktualizacja: 24.07.2012 08:51
Zapraszamy na transmisję z Festiwalu w Bayreuth, obowiązkowego punktu na mapie pielgrzymek wszystkich miłośników niemieckiego kompozytora.
Holender tułacz Ryszarda Wagnera, Bayreuth, 25 lipca 2003 r.
"Holender tułacz" Ryszarda Wagnera, Bayreuth, 25 lipca 2003 r. Foto: Marcus Fźhrer/dpa

Festiwal Wagnerowski w Bayreuth po raz pierwszy odbył się w 1876 roku. Dzieła Ryszarda Wagnera wystawiane są w teatrze Festspielhaus - specjalnie zaprojektowanym według wskazówek samego kompozytora. Historię festiwalu tworzyli i tworzą najwięksi dyrygenci, wśród nich m.in.: Hans Richter, Wilhelm Furtwängler, Karl Böhm, Pierre Boulez, Carlos Kleiber, Karl Böhm, Daniel Barenboim, James Levine, Peter Shneider, Giuseppe Sinopoli. Na bawarskiej scenie występowali Emmy Destinn, Lilli Lehmann, Frantz Betz, Kirsten Flaagstad, Birgit Nilsson, James King, a także Anja Silja, Theo Adam, Siegfried Jerusalem, Plácido Domingo, czy Waltraud Meier.

Pierwszym spektaklem, który będziemy transmitować, jest "Holender tułacz". Tytułowy marynarz, Hendrik van der Decken, przysiągł, że choćby miał żeglować do sądnego dnia, dopłynie do celu. I do dziś żegluje... Przeklęty statek widziało wielu świadków. Szczególnie często pojawia się u wybrzeży południowej Afryki, ale spotykano go i w Kalifornii. Jednym ze świadków był późniejszy król Jerzy V, służący na HMS Inconstant – opis spotkania zanotowany książęcą ręką zachował się w dzienniku pokładowym.

Ponieważ widmo ukazuje się przy dobrej pogodzie, wyjaśnienie naukowe brzmi: miraż. Dwudziestowieczni świadkowie upierają się jednak, że zjawa jest starym, siedemnastowiecznym żaglowcem, jakich już od dawna na morzach nie ma... Legenda zainspirowała niezliczone utwory literackie i, właśnie, znakomitą operę Ryszarda Wagnera.

Transmisję z Bayreuth poprowadzą Marcin Majchrowski i Szymon Paczkowski

Program

Ryszard Wagner Holender tułacz – opera romantyczna w trzech aktach

Wyk. Franz-Josef Selig – bas (Daland), Adrianne Pieczonka – sopran (Senta), Michael König – tenor (Eryk), Christa Meyer – sopran (Mary), Benjamin Bruns – tenor (Sternik statku Dalanda), Evgeny Nikitin – bas (Holender), Chór i Orkiestra Festiwalowa w Bayreuth, Christian Thielemann – dyrygent

25 lipca (środa), godz. 17.45

Zapraszamy również na kolejne transmisje z Festiwalu w Bayreuth:

26 lipca (czwartek), godz. 15.45 Ryszard Wagner "Tristan i Izolda" – dramat muzyczny w trzech aktach Zobacz więcej

29 lipca (niedziela), godz. 15.45  Ryszard Wagner "Parsifal"

Albert
Albert Pinkham Ryder: Latający Holender
Czytaj także

Chrześcijańskie misterium Wagnera w Dwójce!

Ostatnia aktualizacja: 28.07.2012 11:48
W niedzielę na Festiwalu wagnerowskim w Bayreuth przypomniana zostanie ostatnia opera wybitego niemieckiego kompozytora, traktująca o ojcu Rycerza Łabędzia - Parsifalu.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Holender w Operze

Ostatnia aktualizacja: 15.03.2012 08:25
Nowy spektakl operowy Mariusza Trelińskiego oraz nowości polskiej sztuki współczesnej.
rozwiń zwiń