X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Strach. Nieodłączny towarzysz człowieka

Ostatnia aktualizacja: 27.10.2018 15:21
- Strach to jedno z fundamentalnych uczuć. Wszystkie świadectwa kultury z różnych kręgów cywilizacyjnych i epok historycznych pokazują jego obecność we wszystkich obszarach ludzkiego doświadczenia - mówił w Dwójce prof. Andrzej Leder.
Audio
  • Prof. Andrzej Leder o strachu (Rachunek myśli/Dwójka)
zdj. ilustracyjne
zdj. ilustracyjneFoto: Pezibear/Pixabay/CC/domena publiczna

W "Rachunku myśli" rozmawialiśmy o uczuciu, które dzielimy ze zwierzętami, gdy wiąże się z instynktem przetrwania. W przypadku ludzi strach jest jednak związany także z reakcją społeczną na nasze zachowanie oraz z przekraczaniem sankcji religijnych. I wreszcie istnieje arcyludzki stan lęku, który wiąże się ze świadomością naszej śmiertelności.

- Doświadczenie wewnętrzne nie daje się uchwycić, o ile nie zostanie uzewnętrznione. Dlatego lęk, który przeżywamy na jakimś głębokim poziomie, wymaga, by opowiedzieć go za pomocą zewnętrznych postaci. I odwrotnie. Doświadczenia, które nie mogą zostać wypowiedziane, wyrażają się w postaci lęku. Jeśli człowiek żywi pragnienia, które z punku widzenia społeczeństwa są nie do wypowiedzenia, to hamowanie tych pragnień powoduje lęk przed wszystkimi sytuacjami z nimi się wiążącymi - przekonywał gość audycji.

Czy boimy się wszystkiego, co jest poza naszą kontrolą? Jak traktować opowieści, które epatują przerażającymi wizerunkami lub wydarzeniami? Czy to próba oswajania tego, co nas dręczy i czego się boimy? Czy strach może nam w czymś pomagać? Jak go przezwyciężać? Na czym polega odwaga? O tym w nagraniu audycji.

*** 

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Andrzej Leder - filozof kultury i psychoterapeuta

Data emisji: 27.10.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bachantki". Dramat o obłędzie i zatraceniu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 10:00
- Eurypides podjął temat szaleństwa, które ogarnia społeczeństwo. "Bachantki" to dramat o zaślepieniu, klęsce i wygnaniu, którego początkiem jest zanegowanie istniejącego porządku społecznego, porządku mitu i religii - mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń