X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Sprawiedliwość. Platońska wizja społeczeństwa idealnego

Ostatnia aktualizacja: 09.12.2018 10:30
- Platon zadał pytanie, czym jest sprawiedliwość. Kara lub nagroda za wzorowe życie doczesne to myślenie kultury, które reprezentuje Kefalos. To wykształcony reprezentant pokolenia, które ma do zaproponowania tylko korzyść z posiadania pieniędzy – mówiła prof. Dorota Zygmuntowicz.
Audio
  • Wokół pierwszej księgi "Państwa" Platona (Rachunek myśli/Dwójka)
Posągi Platona i Sokratesa
Posągi Platona i SokratesaFoto: Anastasios71/shutterstock.com

W "Rachunku myśli" wróciliśmy do naszego platońskiego cyklu i rozmawialiśmy o pierwszej księdze "Państwa". W tekście tym Platon głosem Sokratesa przedstawia swoją wizję idealnego społeczeństwa. Zadaje pytania dotyczące struktur państwa, ale tak naprawdę o istotę sprawiedliwości, o wartości charakteryzujące idealną społeczność i człowieka w ogóle. Razem z naszymi gośćmi - prof. Dorotą Zygmuntowicz, prof. Piotrem Nowakiem i dr. Andrzejem Serafinem - ponowiliśmy platońską dyskusję, która dała początek wizji świata rządzonego przez filozofów.

Czy pierwszą księgę Państwa można traktować jako dzieło autonomiczne, czy też jako prolog do zasadniczych wywodów o sprawiedliwości Platona w dalszych częściach dialogu? Czy rozumienie sprawiedliwości jako sposobu takiego życia, by po śmierci spotkała nas nagroda jest według Platona do obronienia? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 8.12.2018

Godzina emisji: 23.00

mko/jp/pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Uczta". Platońska droga do szczęścia i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:00
- Sokrates to ktoś taki, kto wnosi do życia konieczny optymizm. Dla niego wszystko pozostaje kwestią do rozważenia. Zło jest wynikiem niedostatecznego rozumowania, a śmierć jest tylko innym odcieniem życia – mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
rozwiń zwiń

Czytaj także

"Tristan i Izolda" i filozoficzna koncepcja miłości

Ostatnia aktualizacja: 02.12.2018 10:00
- To cała magia miłości romantycznej. Opowieść mówi o uczuciu, które pojawia się nagle, ogarnia dwoje ludzi i wypełnia całe ich życie. Ta miłość nigdy się nie kończy, ale obojgu nie uda się zbudować trwałego związku osadzonego w realnym życiu – mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń