X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Uczta". Platońska droga do szczęścia i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:00
- Sokrates to ktoś taki, kto wnosi do życia konieczny optymizm. Dla niego wszystko pozostaje kwestią do rozważenia. Zło jest wynikiem niedostatecznego rozumowania, a śmierć jest tylko innym odcieniem życia – mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
Audio
  • "Uczta" Platona. W poszukiwaniu mądrości (Rachunek myśli/Dwójka)
Platon
PlatonFoto: shutterstock.com

"Uczta" uważana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć literackich Platona. Głównym tematem dialogu jest miłość, a każdy z ucztujących mówi o Erosie z innej perspektywy, która wynika z zajęcia, jakim się para. Co z tego wynika?

- Pesymizm i nihilizm, które były obecne również w starożytnej Grecji i jakie cechują nie tylko naszą epokę, według Platona szerzą się wszędzie tam, gdzie nie ma nauki i przyzwolenia na bezinteresowne dociekania filozoficzne. Sokrates dąży do wyzwolenia istnienia ludzkiego od błędu i pozoru, wyleczenia się z niewiedzy - powiedział prof. Piotr Nowak.

Czym jest starożytna paideia, w jaki sposób się wyraża? Dlaczego Sokrates i Platon chcieli ją zmienić? Na czym ta zmiana miała polegać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Bachantki". Dramat o obłędzie i zatraceniu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 10:00
- Eurypides podjął temat szaleństwa, które ogarnia społeczeństwo. "Bachantki" to dramat o zaślepieniu, klęsce i wygnaniu, którego początkiem jest zanegowanie istniejącego porządku społecznego, porządku mitu i religii - mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń