X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Teoria ewolucji, czyli co Darwin zrobił z człowiekiem

Ostatnia aktualizacja: 26.11.2019 20:34
- Wszystkim czytelnikom prac Darwina rzucało się w oczy, i to trwa do dziś, że brakuje w jego teorii jakiegoś specjalnego, wyróżnionego miejsca dla człowieka - przypominał w Dwójkowym "Rachunku myśli" prof. Marcin Miłkowski.
Audio
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/David Carillet

pytanie 1200.jpg
Człowiek. Istota filozofująca?

Z jednej strony, mówił gość Dwójki, w teorii Darwina "specjalne miejsce uzyskuje wszystko", ponieważ nie postrzega ona gatunków jako niezmiennych, idealnych całości, "wyposażonych w jakieś esencje". - Wszystko jest zmienne historyczne i bardzo indywidualne, więc w pewnym sensie każdy człowiek uzyskuje tu niesłuchaną indywidualność – podkreślał prof. Marcin Miłkowski. 

Z drugiej strony jednak Darwin nie traktował swojej teorii w "kategoriach ukierunkowanego procesu". - Nie ma tam planu, w którym jeden gatunek zyskuje szczególną władzę, dla którego należałoby zarezerwować jakieś boskie moce – mówił prof. Marcin Miłkowski. - Tego rodzaju ciągoty Darwin zauważa u Wallace’a i jest tym przerażony, bo to zupełnie nie wynika z tej teorii.

Zapraszamy do wysłuchania rozmowy, w której m.in. o różnicach między Darwinem a drugim z ojców ewolucjonizmu Alfredem Russelem Wallace’em czy o paradoksalnym połączeniu żelaznego prawa doboru naturalnego z przypadkiem.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Goście: prof. Marcin Miłkowski (Instytut Filozofii i Socjologii PAN), dr Marcin Ryszkiewicz (PAN Muzeum Ziemi)

Data emisji: 30.11.2019

Godzina emisji: 23.00 


Zobacz więcej na temat: ewolucja Darwin Michał Nowak
Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Czy człowiek pochodzi od małpy? Wyjaśniają dzieci

Ostatnia aktualizacja: 18.01.2018 12:00
Czy rzeczywiście pochodzimy od małpy? Czym różnimy się od tych zwierząt? Wśród dzieci zrodziła się niemała dyskusja na ten temat. 
rozwiń zwiń