Refleksja nad szaleństwem

Ostatnia aktualizacja: 21.11.2020 23:00
Z prof. Robertem Piłatem - tegorocznym laureatem Nagrody im. Ks. Tischnera za książkę "O rozsądku i jego szaleństwach" - rozmawialiśmy o szaleństwie.
Zdj. ilustracyjne
Zdj. ilustracyjneFoto: Shutterstock/Motortion Films

Posłuchaj
60:49 2020_11_21 22_59_46_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Prof. Robert Piłat o szaleństwie (Rachunek myśli/Dwójka)

Trudno zliczyć dzieła literackie, operowe, filmowe i teatralne, które ukazują jakąś postać szaleństwa. Najprościej byłoby powiedzieć, że jest ono odstępstwem od tego, co w danym czasie uznaje się za normalność.

Czy jednak jest tożsame z chorobą psychiczną? Może to po prostu nie-rozumność? A może ważniejsza od racjonalności jest w tym kontekście sfera obyczajów?

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadził: Michał Nowak

Data emisji: 21.11.2020

Godzina emisji: 23.00

Zobacz więcej na temat: filozofia

Czytaj także

"Historia seksualności" Michela Foucaulta

Ostatnia aktualizacja: 25.06.2020 21:24
Właśnie ukazał się czwarty, niepublikowany dotąd tom "Historii seksualności" - dzieła, które miało nigdy się nie ukazać. Foucault zgłębia w nim poglądy Ojców Kościoła na ludzką cielesność i seksualność. Wskazuje, że wczesne chrześcijaństwo wymyśla nie tyle nowe zakazy dotyczące tej sfery, ile pewną formę podmiotowości, z którą wiążą się nowe praktyki dotyczące życia duchowego i cielesnego.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Psychologia muzyki

Ostatnia aktualizacja: 19.09.2020 23:00
Gościem pierwszej po wakacjach audycji "Rachunek myśli" była dr Maria Chełkowska-Zacharewicz, psycholożka.
rozwiń zwiń

Czytaj także

Twórczość

Ostatnia aktualizacja: 30.09.2020 15:02
Myślimy o niej jako o czymś specyficznie ludzkim. Romantycy w poetycki sposób opisywali geniusza jako ucieleśnienie najwyższych ludzkich możliwości. Jak to jednak wygląda od strony neurobiologii? Czego na temat twórczości dowiadujemy się z badań nad sztuczną inteligencją, która coraz częściej wkracza w pole sztuki? Czy ten fakt zmienia nasze rozumienie człowieczeństwa?
rozwiń zwiń

Czytaj także

Tożsamość

Ostatnia aktualizacja: 08.11.2020 12:22
Jak to się dzieje, że mimo iż się zmieniamy, mamy poczucie stałości naszego "ja"? W "Rachunku myśli" zastanawialiśmy się nad tym wspólnie z dr. Mateuszem Falkowskim, filozofem.
rozwiń zwiń