Zmysłowość - ważny aspekt człowieczeństwa

Ostatnia aktualizacja: 26.02.2023 09:00
Socjologiczne analizy uwzględniają zazwyczaj racjonalną i emocjonalną naturę człowieka oraz wpływające nań bezosobowe siły. Pomijają w ten sposób niezwykle ważny aspekt ludzkiego sposobu bycia - jego zmysłowość.
W audycji rozmowa o zmysłowości i jej wpływie na poznawanie świata
W audycji rozmowa o zmysłowości i jej wpływie na poznawanie świataFoto: Shutterstock.com

Jakie zatem perspektywy badawcze dotyczące relacji międzyludzkich odsłonią się, gdy na serio potraktujemy tę sferę? Jak wpłynie to na fundamenty nauk społecznych? Czy apelowanie do zmysłów ułatwia rozumienie? Jak się ma praktyka cielesna do przekonań, postanowień i trwałych sposobów postępowania?

Rozmawialiśmy o tym z prof. Izabellą Bukrabą-Rylską, socjologiem z Collegium Civitas.

Izabella Bukraba-Rylska pracowała w Instytucie Kultury Ministerstwa Kultury i Sztuki, następnie na Uniwersytecie Warszawskim i w Polskiej Akademii Nauk. Zajmuje się socjologią wsi i problematyką kultury lokalnej, a także dyskursem transformacyjnym w polskiej socjologii. W ostatnich latach rozwija koncepcję socjologii organoleptycznej, w której podkreśla doniosłość podejścia naturalistycznego w naukach społecznych i konieczność rezygnacji z perspektywy określanej jako ego-cefalo-centryzm na rzecz nos-korpo-cyrkularyzmu.

[wykorzystano opis ze strony internetowej Collegium Civitas]

Posłuchaj
60:02 2023_02_25 22_59_53_PR2_Rachunek_mysli.mp3 Zmysłowość - ważny aspekt człowieczeństwa (Rachunek myśli/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli

Prowadził: Michał Nowak

Gość: prof. Izabella Bukraba-Rylska (socjolog z Collegium Civitas)

Data emisji: 25.02.2023

Godzina emisji: 23.00

mo

Zobacz więcej na temat: Michał Nowak Dwójka
Czytaj także

Odpowiedzialność - za siebie, innych i świat

Ostatnia aktualizacja: 20.01.2023 16:00
Wzrasta wraz z władzą, wiedzą i poziomem techniki. Zakłada wolność, sprawczość i racjonalność. Dotyczy czynów, ale także świata, w którym te czyny mają miejsce i dlatego może prowadzić do chęci, a nawet potrzeby jego zmiany.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Dotyk - źródło poznania i komunikacji

Ostatnia aktualizacja: 12.02.2023 09:00
Choć na co dzień rzadko zwracamy na niego uwagę, trudno byłoby nam funkcjonować, gdybyśmy byli go pozbawieni. Jest podstawowym narzędziem poznawczym, używamy go do komunikacji i okazywania uczuć. Związane z nim doświadczenia stanowią też podstawę naszej zmysłowej metaforyki (ostry dźwięk, ciepły kolor itd.). O dotyku rozmawialiśmy z Karolem Gromkiem i Marceliną Obarską - autorami wydanych właśnie "Historii dotyku".
rozwiń zwiń