Polskie Radio
Section05
dotyk

Szkoła empatycznego dotyku. Na czym polega i jak może pomóc pacjentom?

Świat został tak urządzony, że obok ludzi czekających na wsparcie są ludzie gotowi nieść pomoc. Nierzadko się zdarza, że ci, którzy wsparcia zaznali, sami ruszają z pomocą i w ten sposób dobro osiąga siłę. O sile i mocy empatycznego dotyku w audycji "Niewidzialni" rozmawialiśmy z terapeutką Agnieszką Kawulą i autorem książki "Żadne tam Hollywood. Opowieści o odchodzeniu" Rafałem Grądzkim.
Zobacz więcej na temat:  Trójka Maciej Wasielewski emocje starość przemijanie człowiek i medycyna ludzie Rafał Grądzki Agnieszka Kawula

Dotyk - źródło poznania i komunikacji

Choć na co dzień rzadko zwracamy na niego uwagę, trudno byłoby nam funkcjonować, gdybyśmy byli go pozbawieni. Jest podstawowym narzędziem poznawczym, używamy go do komunikacji i okazywania uczuć. Związane z nim doświadczenia stanowią też podstawę naszej zmysłowej metaforyki (ostry dźwięk, ciepły kolor itd.). O dotyku rozmawialiśmy z Karolem Gromkiem i Marceliną Obarską - autorami wydanych właśnie "Historii dotyku".
Zobacz więcej na temat:  filozofia Dwójka Michał Nowak

Renata Lewandowska – po 40 latach odkryta na nowo

Gdyby urodziła się w Stanach Zjednoczonych, prawdopodobnie odniosłaby duży sukces. Życie Renaty Lewandowskiej to gotowy materiał na film. Artystka podbijała polską scenę muzyczną w latach 70. Wyjechała za granicę i słuch zaginął o niej na całe dziesięciolecia. Ponad 40 lat później debiutancki album "Dotyk" zagościł na sklepowych półkach. 
Zobacz więcej na temat:  MUZYKA muzyka hp płyta Piotr Łodej Jakub Jamrozek Norbert Borzym Opole 1977 Agencja Muzyczna Trójka

Rola dotyku w życiu człowieka

„Nie dotykaj!” - pouczają rodzice dzieci, które wszystkiego chcą dotknąć, które w ten sposób poznają świat i które tego potrzebują. Dotykiem można wyrazić więcej niż słowami, ale w różnych kulturach obowiązują różne zasady dotyczące używania tego zmysłu. Rozmawiali o tym w programie Kwadratura Kultury Mira Suchodolska (Dziennik Gazeta Prawna), Antonina Konopelska (Akademia Sztuk Pięknych) i dr Andrzej Ignaciuk, doktor medycyny estetycznej..
Zobacz więcej na temat:  Monika Małkowska zmysły społeczeństwo