"Uczta". Platońska droga do szczęścia i mądrości

Ostatnia aktualizacja: 03.11.2018 20:00
- Sokrates to ktoś taki, kto wnosi do życia konieczny optymizm. Dla niego wszystko pozostaje kwestią do rozważenia. Zło jest wynikiem niedostatecznego rozumowania, a śmierć jest tylko innym odcieniem życia – mówił w Dwójce prof. Piotr Nowak.
Audio
  • "Uczta" Platona. W poszukiwaniu mądrości (Rachunek myśli/Dwójka)
Platon
PlatonFoto: shutterstock.com

"Uczta" uważana jest za jedno ze szczytowych osiągnięć literackich Platona. Głównym tematem dialogu jest miłość, a każdy z ucztujących mówi o Erosie z innej perspektywy, która wynika z zajęcia, jakim się para. Co z tego wynika?

- Pesymizm i nihilizm, które były obecne również w starożytnej Grecji i jakie cechują nie tylko naszą epokę, według Platona szerzą się wszędzie tam, gdzie nie ma nauki i przyzwolenia na bezinteresowne dociekania filozoficzne. Sokrates dąży do wyzwolenia istnienia ludzkiego od błędu i pozoru, wyleczenia się z niewiedzy - powiedział prof. Piotr Nowak.

Czym jest starożytna paideia, w jaki sposób się wyraża? Dlaczego Sokrates i Platon chcieli ją zmienić? Na czym ta zmiana miała polegać? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rachunek myśli 

Prowadzi: Michał Nowak

Gość: prof. Piotr Nowak i dr Andrzej Serafin

Data emisji: 3.11.2018

Godzina emisji: 23.00

mko

Czytaj także

"Bachantki". Dramat o obłędzie i zatraceniu

Ostatnia aktualizacja: 21.10.2018 10:00
- Eurypides podjął temat szaleństwa, które ogarnia społeczeństwo. "Bachantki" to dramat o zaślepieniu, klęsce i wygnaniu, którego początkiem jest zanegowanie istniejącego porządku społecznego, porządku mitu i religii - mówił w Dwójce dr Cezary Żechowski.
rozwiń zwiń