Ostatnie lato ‘39. Na ile spodziewano się najgorszego?

Ostatnia aktualizacja: 22.06.2019 17:00
- W słynnym przemówieniu Józefa Becka w maju 1939 roku była zapowiedź możliwości wybuchu wojny - przypominał w Dwójce prof. Rafał Habielski
Audio
  • Ostatnie lato ‘39. Na ile spodziewano się najgorszego? (Dwójka)
Warszawa 1939 r. Przygotowania do Wystawy Światowej, która miała się odbyć w Warszawie w 1943 r.
Warszawa 1939 r. Przygotowania do Wystawy Światowej, która miała się odbyć w Warszawie w 1943 r.Foto: Ze zbiorów Narodowego Archiwum Cyfrowego

Już za kilka dni rozpocznie się akcja "Dwójka na miejscu. Znaki Niepodległej" - w tym roku pod hasłem "Ostatnie lato '39". Zanim wyruszymy w podróż przez Polskę, chcieliśmy - wspólnie z gośćmi - zastanowić się, jak wyglądała polska codzienność przed wybuchem wojny.

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39. Zobacz więcej>>>

O sytuacji politycznej i społecznych nastrojach mówił m.in. prof. Rafał Habielski, który przywołał przemówienie sejmowe polskiego ministra spraw zagranicznych z 5 maja 1939 roku.  - Józef Beck mówi tu, że nie znamy pokoju za wszelką cenę. Te słowa mogły sugerować, że konflikt jest czymś realnym.

Jednak, jak przypominano w audycji, w maju 1939 roku jeszcze nie wszystko wydawało się rozstrzygnięte. Co ciekawe, o czym opowiadał prof. Habielski, Józef Beck "uznał za stosowne trochę trzymać w ryzach prasę". - MSZ wydawał dyspozycje, które miały cel dwojaki. Po pierwsze, chciano powstrzymywać prasę przed gwałtownymi wystąpieniami o charakterze antyniemieckim. Beck uznał za stosowne, że Polska powinna studzić nastroje i nie dać się sprowokować. Po drugie zaś chciano przeciwdziałać ewentualnym defetystycznym społecznym nastrojom - tłumaczył prof. Habielski. Jak zaznaczył jednak, obawy przed defetyzmem wśród Polaków były czymś absolutnie niepotrzebnym.

Jak wyglądały ostatnie miesiące przed wybuchem II wojny światowej? Jaką rolę w tym czasie pełniło radio? Zapraszamy do wysłuchania audycji.


***

Prowadził: Jakub Kukla

Goście: prof. Rafał Habielski (historyk), Marcin Wilk (autor książki "Pokój z widokiem. Lato 1939"), Marcin Wroński (pisarz) oraz dr Marcin Hermanowski (znawca historii radiofonii)

Data emisji: 22.06.2019

Godzina emisji: 15.00

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Ostatnie lato ’39". Wyjątkowe chwile letniej akcji Dwójki

Ostatnia aktualizacja: 14.09.2019 12:06
- Audycja kojarzy mi się przede wszystkim z miejscami, w których brałem udział w jej realizacji. Jednym z nich jest Krynica Zdrój, przepiękne uzdrowisko stworzone wręcz do tego, by pokazać słuchaczom Dwójkę jako program prowadzący nas nie tylko do sal koncertowych. Była okazją do niezwykle ciekawych spotkań ze słuchaczami - powiedział Andrzej Sułek, szef redakcji muzycznej Dwójki, jeden z licznego grona dziennikarzy przygotowujących i prowadzących audycję "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39".
rozwiń zwiń