"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 17:21
- Muszę przypomnieć taką rzecz, może niezbyt uświadamianą sobie przez osoby z zewnątrz. Mianowicie istnieje świadomość zewnętrzna i świadomość zakopiańska. To są rzeczy, które nierzadko nie mają ze sobą wspólnych pól znaczeniowych - mówił w Dwójce pisarz, autor przewodników i historyk najpopularniejszego miasta na Podhalu.
Audio
  • Zakopane (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39)
Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej. Spotkanie ze słuchaczami w Zakopanem
Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej. Spotkanie ze słuchaczami w ZakopanemFoto: PR2

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej.jpg
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39

Tegoroczna akcja "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" rozpoczęła się w sobotę 29 lipca od wizyty w Zakopanem. W czasie plenerowej, dwugodzinnej audycji rozmawialiśmy o stolicy polskich Tatr widzianej oczami artystów, ale też nawiązaliśmy do tematyki lata 1939.

W gronie naszych gości znaleźli się m.in. Teresa Bachleda Kominek – bohaterka thrillera dokumentalnego "Wiatr", Anna Wende-Surmiak - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego czy Piotr Kostrzewa - szef Chopin University Big Band, jednego z wykonawców podczas "Lato z Radiem Festiwal 2019" w Zakopanem.

Stanisław Berbeka – syn himalaisty Macieja Berbeki opowiedział o zrealizowanym przez siebie filmie o ojcu pt. "Dreamland", a Anna Kamińska przedstawiła sylwetkę bohaterki swojej książki – Haliny Kruger-Syrokomskiej. Wspomagała ją córka alpinistki - Marianna Syrokomska-Kantecka.

O czym pisała podhalańska prasa latem 1939? Czy artyści opuszczali Zakopane w związku z widmem nadciągającej wojny? Dlaczego nie ma tym mieście ulicy Witkiewicza? Jak przyrządza się moskole? Posłuchaj audio.

Audycję z plenerowego studia Dwójki na pl. Niepodległości w Zakopanem poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. warsztat malowania na szkle, nauka tańca góralskiego, pokaz kulinarny, koncert duetu jazzowego oraz spektakl Teatru Jednej Miny. Całość dopełnił konkurs z atrakcyjnymi nagrodami pt. "Dwójka na piątkę".

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej

Prowadzili: Beata Kwiatkowska Jakub Kukla

Goście: Anna Pawin (Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku), Maria Frączysta (Centrum Kultury Czerwony Dwór), Maciej Pinkwart (pisarz, autor przewodników, historyk Zakopanego), Anna Żakiewicz i Jan Gondowicz, Teresa Bachleda-Kominek (bohaterka filmu "Wiatr"), Wojciech Topa (lutnik), Marcin Zdunik (wiolonczelista), Julita Dębowska (kuratorka wystawy "I pozostała mi ta rzeźba"), Maciej Rząsa (rzeźbiarz), Anna Wende-Surmiak (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego), Jaga Pozdiejew-Kozak (właścicielka galerii sztuki), Piotr Kostrzewa (lider i szef artystyczny Chopin University Big Band), Anna Wartak (Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza), Anna Kamińska (autorka książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet"), Marianna Syrokomska-Kantecka (córka Haliny Kruger-Syrokomskiej), Staszek Berbeka (reżyser dokumentu "Dreamland")

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 15.00

pg

Czytaj także

"Krupówki to jest bardzo bujne życie"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:00
- Rzeczywistość krupówkowa nie baczy na to, co jest dookoła. Ona patrzy, jak pomnożyć, powiększyć swoje terytorium - mówili metaforycznie o specyfice słynnej zakopiańskiej ulicy autorzy książki "Krupówki".
rozwiń zwiń
Czytaj także

Katowice. Mały Paryż na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 17:00
- Nasze miasto porównywano do stolicy Francji ze względu na bogactwo zapewniane przez przemysł. Podczas budowy budynków pozwalano sobie na bogate artystyczne zdobienia i luksusowe wyposażenia wnętrz – mówiła w Dwójce Anna Syska, historyczka architektury.
rozwiń zwiń