X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej". Maciej Pinkwart: ulubiony temat w Zakopanem to Zakopane

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2019 17:21
- Muszę przypomnieć taką rzecz, może niezbyt uświadamianą sobie przez osoby z zewnątrz. Mianowicie istnieje świadomość zewnętrzna i świadomość zakopiańska. To są rzeczy, które nierzadko nie mają ze sobą wspólnych pól znaczeniowych - mówił w Dwójce pisarz, autor przewodników i historyk najpopularniejszego miasta na Podhalu.
Audio
  • Zakopane (Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39)
Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej. Spotkanie ze słuchaczami w Zakopanem
Dwójka na miejscu - znaki Niepodległej. Spotkanie ze słuchaczami w ZakopanemFoto: PR2

Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej.jpg
Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej. Ostatnie lato '39

Tegoroczna akcja "Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej" rozpoczęła się w sobotę 29 lipca od wizyty w Zakopanem. W czasie plenerowej, dwugodzinnej audycji rozmawialiśmy o stolicy polskich Tatr widzianej oczami artystów, ale też nawiązaliśmy do tematyki lata 1939.

W gronie naszych gości znaleźli się m.in. Teresa Bachleda Kominek – bohaterka thrillera dokumentalnego "Wiatr", Anna Wende-Surmiak - dyrektor Muzeum Tatrzańskiego czy Piotr Kostrzewa - szef Chopin University Big Band, jednego z wykonawców podczas "Lato z Radiem Festiwal 2019" w Zakopanem.

Stanisław Berbeka – syn himalaisty Macieja Berbeki opowiedział o zrealizowanym przez siebie filmie o ojcu pt. "Dreamland", a Anna Kamińska przedstawiła sylwetkę bohaterki swojej książki – Haliny Kruger-Syrokomskiej. Wspomagała ją córka alpinistki - Marianna Syrokomska-Kantecka.

O czym pisała podhalańska prasa latem 1939? Czy artyści opuszczali Zakopane w związku z widmem nadciągającej wojny? Dlaczego nie ma tym mieście ulicy Witkiewicza? Jak przyrządza się moskole? Posłuchaj audio.

Audycję z plenerowego studia Dwójki na pl. Niepodległości w Zakopanem poprzedziły występy artystyczne i inne atrakcje dla mieszkańców miasta i turystów, w tym m.in. warsztat malowania na szkle, nauka tańca góralskiego, pokaz kulinarny, koncert duetu jazzowego oraz spektakl Teatru Jednej Miny. Całość dopełnił konkurs z atrakcyjnymi nagrodami pt. "Dwójka na piątkę".

***

Tytuł audycji: Dwójka na miejscu - Znaki Niepodległej

Prowadzili: Beata Kwiatkowska Jakub Kukla

Goście: Anna Pawin (Koło Gospodyń Wiejskich w Kościelisku), Maria Frączysta (Centrum Kultury Czerwony Dwór), Maciej Pinkwart (pisarz, autor przewodników, historyk Zakopanego), Anna Żakiewicz i Jan Gondowicz, Teresa Bachleda-Kominek (bohaterka filmu "Wiatr"), Wojciech Topa (lutnik), Marcin Zdunik (wiolonczelista), Julita Dębowska (kuratorka wystawy "I pozostała mi ta rzeźba"), Maciej Rząsa (rzeźbiarz), Anna Wende-Surmiak (dyrektor Muzeum Tatrzańskiego), Jaga Pozdiejew-Kozak (właścicielka galerii sztuki), Piotr Kostrzewa (lider i szef artystyczny Chopin University Big Band), Anna Wartak (Stowarzyszenie im. Mieczysława Karłowicza), Anna Kamińska (autorka książki "Halina. Dziś już nie ma takich kobiet"), Marianna Syrokomska-Kantecka (córka Haliny Kruger-Syrokomskiej), Staszek Berbeka (reżyser dokumentu "Dreamland")

Data emisji: 29.06.2018

Godzina emisji: 15.00

pg

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

"Krupówki to jest bardzo bujne życie"

Ostatnia aktualizacja: 23.07.2018 17:00
- Rzeczywistość krupówkowa nie baczy na to, co jest dookoła. Ona patrzy, jak pomnożyć, powiększyć swoje terytorium - mówili metaforycznie o specyfice słynnej zakopiańskiej ulicy autorzy książki "Krupówki".
rozwiń zwiń

Czytaj także

Katowice. Mały Paryż na Śląsku

Ostatnia aktualizacja: 01.09.2018 17:00
- Nasze miasto porównywano do stolicy Francji ze względu na bogactwo zapewniane przez przemysł. Podczas budowy budynków pozwalano sobie na bogate artystyczne zdobienia i luksusowe wyposażenia wnętrz – mówiła w Dwójce Anna Syska, historyczka architektury.
rozwiń zwiń