"Prof. Henryk Samsonowicz był człowiekiem wielowymiarowym"

Ostatnia aktualizacja: 01.11.2021 20:35
- Miał duży dystans do otaczającej go rzeczywistości. Nie nazwałbym go jednak "oazą spokoju". Może dlatego, że miał bardzo duży temperament. Czuło się to na przykład w sposobie prowadzenia przez niego wykładów. Nigdy nie robił tego w sposób monotonny - mówił w Dwójce prof. Grzegorz Myśliwski, wychowanek prof. Henryka Samsonowicza.
Henryk Samsonowicz
Henryk SamsonowiczFoto: Adam Chelstowski/Forum

Henryk Samsonowicz 1200 Forum.png
Agnieszka Bartoszewicz: Henryk Samsonowicz był pełen energii i optymizmu

Wybitny mediewista zmarł 28 maja tego roku w wieku 91 lat. Był legendą polskiej nauki. Zajmował się przede wszystkim dziejami zakonu krzyżackiego, mieszczaństwem w Polsce, historią Hanzy, okresem narodzin polskiej państwowości i schyłkiem średniowiecza.

Prof. Henryk Samsonowicz w bardzo trudnym czasie lat 1980-1982 był rektorem Uniwersytetu Warszawskiego. W 1989 roku brał udział w obradach Okrągłego Stołu, był członkiem rządu Tadeusza Mazowieckiego, gdzie objął tekę ministra edukacji.


Posłuchaj
14:12 Dwójka Pożegnania 1.11.2021 samsonowicz.mp3 Profesorzy Grzegorz Myśliwski i Jerzy Pysiak wspominają swojego mistrza prof. Henryka Samsonowicza (Pożegnania/Dwójka) 

W audycji tego znakomitego historyka wspominali jego dwaj wychowankowie: prof. Grzegorz Myśliwski i prof. Jerzy Pysiak. - Były takie chwile, zwykle chodziło o sprawy bardzo zasadnicze, gdy protagonista okazywał się bardzo odporny na racjonalne argumenty, że w Henryku Samsonowiczu potrafiła zagrzać się krew. Potrafił być bardzo wzburzony i bardzo stanowczy, ale to były rzadkie chwile. Nie lubił konfliktów. Nie dlatego, żeby się ich bał, tylko uważał, że one nie prowadzą do niczego dobrego. Zawsze starał się dążyć do kompromisu, ale nie kosztem rzeczy podstawowych, etycznych - podkreślał Jerzy Pysiak.

Nasi goście opowiadali m.in. o tym, kiedy po raz pierwszy zetknęli z profesorem Samsonowiczem, czy odnajdywał się on w roli polityka i jak traktował politykę oraz która z jego prac powinna być lekturą obowiązkową dla każdego, kto zajmuje się historią.

***

Audycja: Pożegnania

Prowadził: Wacław Holewiński

Data emisji: 1.11.2021

Godzina emisji: 19.20

pg

Czytaj także

Radiowe wspomnienia o tych, którzy odeszli

Ostatnia aktualizacja: 02.11.2021 19:40
Za nami uroczystość Wszystkich Świętych, a także Dzień Zaduszny. W tym szczególnym czasie w Dwójce wspominaliśmy ludzi kultury i sztuki, którzy odeszli w ostatnich miesiącach.
rozwiń zwiń