REKLAMA

Christian Gerhaher: Schumann to ucieleśnienie prawdziwego artysty

Ostatnia aktualizacja: 06.05.2019 14:38
Fascynacja niemieckiego śpiewaka pieśnią jako taką i twórczością Schumanna trwa już kilka dekad. Jej momentem kulminacyjnym było nagranie i wydanie wszystkich pieśni tego kompozytora, ogromne przedsięwzięcie ukończone wspólnie z pianistą Geroldem Huberem. 
Audio
  • Spotkanie z Christanem Gerhaherem (Dwójka/Audycja specjalna)
Christian Gerhaher
Christian GerhaherFoto: Gregor Hohenberg / Sony Classical

Ze znakomitym niemieckim barytonem Christianem Gerhaherem, najwybitniejszym obecnie interpretatorem niemieckiej liryki wokalnej, spotkaliśmy się w specjalnej audycji okolicznościowej, poświęconej jego życiu i osiągnięciom, do których zalicza się wydanie trzech płyt z pieśniami Roberta Schumanna. Ostatnia z nich ukazała się jesienią 2018 roku. 

W audycji artysta zdradził, jak wyglądała jego nie zawsze usłana różami droga muzyczna, skąd wzięła się jego fascynacja twórczością niemieckiego romantyka i dlaczego to właśnie jego ceni najwyżej.

- Pomysł wykonywania pieśni Schumanna razem z Geroldem narodziła się we mnie dokładnie w grudniu 1988 roku podczas koncertu Hermana Preya, który zaśpiewał "Dichterliebe" Schumanna i "Kerner-Lieder". Oba cykle, w szczególności ten pierwszy, niezwykle mnie ujęły. Zapytałem mojego, już wtedy bliskiego przyjaciela, Gerolda, czy i my nie moglibyśmy zająć się tego rodzaju muzyką. Tamten moment był w zasadzie początkiem naszej ponad trzydziestoletniej współpracy. Muzyki Schumanna nie porzuciliśmy w zasadzie nigdy. Poza tym muzyka fortepianowa Schumanna już w dzieciństwie była dla mnie szczególnie istotna.

Od czasów Dietricha Fischer-Dieskaua nie było śpiewaka, który podjąłby się podobnego wyzwania, co Christian Gerhaher wspólnie z Geroldem Huberem. - Zakładamy - mówił artysta - że najważniejszymi, największymi twórcami niemieckojęzycznej pieśni artystycznej są Schubert, Schumann i Mahler. Dla mnie Robert Schumann jest najpełniejszym ucieleśnieniem obrazu artysty, mimo że konkretnie i jednoznacznie nie potrafię wyjaśnić dlaczego. Zresztą kiedy podejmuję się aktywności artystycznej unikam sięgania do osobistych przeżyć i wykorzystywania własnych doświadczeń. Nie chcę wnosić śladów osobistych przeżyć do interpretacji konkretnych utworów. Natomiast w przypadku Schumann czuję wyraźnie, że nie można jego osoby oddzielić od jego kompozycji. 

W jaki sposób na twórczość Christiana Gerhahera wpłynęła filozofia i medycyna? Dlaczego pieśni jako gatunkowi może grozić zapomnienie? Odpowiedzi między innymi na te pytania znajdą państwo w nagraniu audycji.

***

Prowadził: Jakub Kukla

Gość: Christian Gerhaher (śpiewak)

Data emisji: 4.05.2019

Godzina emisji: 16.00

at/bch

Czytaj także

Christian Gerhaher w Berlińskiej Filharmonii

Ostatnia aktualizacja: 22.01.2019 15:59
Zapraszamy na retransmisję koncertu z udziałem niemieckiego barytona, który wystąpił w Berlinie pod koniec grudnia.
rozwiń zwiń