WP #279. Nick Cave i PJ Harvey

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2022 15:42
W kolejnym wydaniu "Wieczoru płytowego" Piotr M​etz i Przemysław Psikuta przedstawili albumy dwóch ważnych postaci alternatywnego rocka lat 90.
Okładki płyt PJ Harvey i Nick Cave and the Bad Seeds
Okładki płyt PJ Harvey i Nick Cave and the Bad SeedsFoto: materiały promocyjne

W każdą niedzielę słuchamy – razem z Państwem – najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem były to albumy:

  • Nick Cave and the Bad Seeds – "The Boatman's Call" – 1997 Reprise
  • PJ Harvey – "Let England Shake" – 2011 Island

"The Boatman's Call" to dziesiąty album studyjny wydany przez zespół Nick Cave and the Bad Seeds. Ukazał się w 1997 roku i wciąż pozostaje jednym z najlepiej ocenianych albumów stworzonych przez Nicka Cave'a.

Płyta zawiera o wiele więcej skromnych piosenek wykonywanych przez Cave'a z towarzyszeniem tylko pianina lub kilku innych instrumentów. Jest to odejście od aranżacji zespołowych zawartych na poprzednich albumach. Wiele z tekstów odnosi się do osobistych przeżyć artysty, a w szczególności do byłych związków uczuciowych oraz tęsknot duchowych. Niektóre z nich wydają się skierowane do matki Luka – syna Cave'a, Viviane Carneiro ("Where Do We Go Now but Nowhere?") a inne do PJ Harvey, z którą Cave miał romans ("West Country Girl", "Black Hair" oraz "Green Eyes").

Polly Jean Harvey to brytyjska wokalistka rockowa, autorka tekstów i multiinstrumentalistka. PJ Harvey to także nazwa zespołu, który założyła w 1990 roku. Dzięki rodzicom od dziecka miała kontakt z muzyką bluesową, art-rockiem, jazzem. Artyści, których muzyka wywarła na nią największy wpływ w młodości, to m.in. John Lee Hooker, Howlin' Wolf, Robert Johnson, Jimi Hendrix, Captain Beefheart and His Magic Band.


Posłuchaj
176:09 2022_05_15 22_00_29_PR2_Wieczor_plytowy.mp3 WP #279. Nick Cave i PJ Harvey (Wieczór Płytowy/Dwójka)

 

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Piotr Metz i Przemysław Psikuta

Data emisji: 15.05.2022

Godzina emisji: 22.00

Czytaj także

WP #277. Barbra Streisand i musical "Hair"

Ostatnia aktualizacja: 02.05.2022 07:30
W tym wydaniu "Wieczoru płytowego" Tomasz Szachowski i Piotr Metz przedstawili dwa albumy. Wśród nich znalazła się płyta jednej z najwybitniejszych wokalistek w historii muzyki popularnej oraz ścieżka dźwiękowa jednego z najbardziej znanych musicali.
rozwiń zwiń

Czytaj także

WP #278. Jimi Hendrix i King's X

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2022 14:50
Płyta jednego z najważniejszych gitarzystów w historii rocka oraz album prekursorów grunge'u - tak wyglądały plany na kolejne spotkanie podczas "Wieczoru płytowego". 
rozwiń zwiń