WP #322. Na 90. urodziny Quincy'ego Jonesa

Ostatnia aktualizacja: 13.03.2023 07:00
W tym wydaniu "Wieczoru płytowego" Piotr Metz i Tomasz Szachowski świętowali 90. urodziny Quincy'ego Jonesa. Muzyk, dyrygent, kompozytor, aranżer i producent to jedna z najważniejszych postaci świata muzyki popularnej II połowy XX wieku.
Okładki płyt
Okładki płytFoto: materiały promocyjne

W każdą niedzielę słuchamy razem z Państwem najważniejszych płyt. Z namaszczeniem i pietyzmem, od początku do końca, strona A, strona B. A dopiero potem: bonusy, konteksty, porównania, komentarze zaproszonych gości. Klasyka, jazz, rock, awangarda, elektronika.

Tym razem były to:

  • Quincy Jones - Sounds...and Stuff Like That!! - 1978 A&M
  • Quincy Jones - Q's Jook Joint - 1995 Qwest Records

W audycji przyjrzeliśmy się obecnemu na światowym rynku muzycznym od ponad sześciu dekad Quincy'emu Jonesowi. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest "amerykańskim człowiekiem renesansu". Świętowaliśmy jego 90. urodziny, które przypadają 14 marca.

Posłuchaj
175:41 2023_03_12 22_00_01_PR2_Wieczor_plytowy.mp3 Quincy Jones: "Sounds...and Stuff Like That!!" i "Q's Jook Joint" (Wieczór płytowy/Dwójka) 

Quincy Jones jest liderem zespołów, artystą solowym, kompozytorem, producentem, aranżerem, zarządcą wytwórni płytowej, spod jego pióra wyszło także kilka książek, produkował filmy i pomagał tworzyć seriale telewizyjne.

Współpracował z licznymi twórcami, wśród nich znaleźli się Miles Davis, Frank Sinatra, Ray Charles, Paul Simon czy Michael Jackson. Jest laureatem Jean Hersholt Humanitarian Award, 70 razy nominowano go do Nagrody Grammy, z których wygrał 27 nagród oraz nagrodę Grammy Legend Award 1991 roku. 

***

Tytuł audycji: Wieczór płytowy

Prowadzili: Tomasz Szachowski i Piotr Metz

Data emisji: 12.03.2023

Godzina emisji: 22.00

mo/pg

Czytaj także

Quincy Jones uchem Wojtka Olszaka

Ostatnia aktualizacja: 20.08.2021 15:13
Podczas kolejnego spotkania w audycji "Party-tur" rozmawialiśmy z Wojtkiem Olszakiem, producentem muzycznym, klawiszowcem, realizatorem dźwięku, kompozytorem i pianistą.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Quincy Jones uchem Wojtka Olszaka raz jeszcze

Ostatnia aktualizacja: 04.09.2021 14:13
Wspólnie z naszym gościem jeszcze raz przyglądaliśmy się obecnemu na światowym rynku muzycznym od ponad pięciu dekad Quincy Jonesowi. Nie bez powodu mówi się o nim, że jest "amerykańskim człowiekiem renesansu".
rozwiń zwiń