Ochman: duet z Hiolskim w "Halce" powtarzałem 11 razy

Ostatnia aktualizacja: 04.06.2017 14:58
- Albo ja byłem za głośno albo Andrzej za cicho, bo to był niezwykle kulturalny człowiek i nikogo nie starał się zagłuszać - Wiesław Ochman wspominał w Dwójce nagrywanie "Halki" w Katowicach w roku 1972.
Audio
  • Wiesław Ochman wspomina nagrywanie "Halki" i "Strasznego Dworu" (Mistrzowie dźwięku/Dwójka)
Wiesław Ochman
Wiesław OchmanFoto: PAP/Tomasz Wojtasik

- Sala przy ulicy Plebiscytowej była tak malutka, że ledwo mieściła się tam orkiestra. Nie wiem, jak realizatorzy ogarnęli w niej tę masę dźwięku - opowiadał znakomity tenor.

Orkiestrą i śpiewakami kierował podczas nagrań w roku 1972 Jerzy Semkow. Wiesław Ochman wspominał, że dyrygent miał zastrzeżenia do śpiewanego przez niego duetu z Andrzejem Hiolskim. Partię tę udało się zarejestrować dopiero za jedenastym razem. W innym momencie jedna z uwag dyrygenta zdenerwowała Bernarda Ładysza, który śpiewał wówczas partię Stolnika. - Semkow powiedział, że Ładysz śpiewa nie w rytmie. Benio mruknął, że "jak mu zaraz zaśpiewa w rytmie".

Wiesław Ochman znalazł oryginalny sposób, by rozładować atmosferę podczas przerwy w nagraniach. W audycji opowiadał, że napuścił na Bernarda Ładysza panią, która pilnowała podwórka.

Śpiewak wspominał także swoją pracę przy "Strasznym dworze" Stanisława Moniuszki. Mówił też o swej miłości do tego kompozytora.

***

Tytuł audycji: Mistrzowie dźwięku 

Prowadzi: Przemysław Psikuta

Gość: Wiesław Ochman (tenor)

Data emisji: 3.06.2017

Godzina emisji: 15.30

 bch/zi

Czytaj także

Jak "Król Roger" Wisłockiego podbił Buenos Aires

Ostatnia aktualizacja: 24.04.2017 14:15
- W sezonie grali tam i "Otella" i "Fausta", ale po jego zakończeniu w głosowaniu publiczności na najlepsze przedstawienie zwyciężyła opera Szymanowskiego - Wiesław Ochman wspominał w Dwójce wykonanie "Króla Rogera" w Argentynie, w roku 1981.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman o magii nagrań koncertowych

Ostatnia aktualizacja: 07.05.2017 16:15
- Moja żona w sekrecie przede mną nagrywała z widowni wszystkie moje przedstawienia. Mam te nagrania do dziś i często ich słucham – powiedział w Dwójce słynny tenor.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Wiesław Ochman o twórczości Leoša Janáčka

Ostatnia aktualizacja: 15.05.2017 16:15
Słynny tenor opowiadał tym razem o "Jenůfie", przełomowej operze w twórczości czeskiego kompozytora.
rozwiń zwiń