Polskie Radio
Section05
Wiesław Ochman

Wiesław Ochman świętuje 85. urodziny. Prezydent: wyrażam wdzięczność za wspaniałe dokonania artystyczne

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia tenorowi operowemu Wiesławowi Ochmanowi z okazji 85. urodzin artysty. - Z głębokim szacunkiem i uznaniem pragnę podziękować Panu za wspaniałe dokonania artystyczne, które w istotny sposób pomnażają bogactwo polskiej kultury - podkreślił prezydent.  
Zobacz więcej na temat:  KULTURA opera Wiesław Ochman Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego

85. urodziny Wiesława Ochmana. Prezydent: wyrażam wdzięczność za wspaniałe dokonania artystyczne

Prezydent Andrzej Duda złożył życzenia tenorowi operowemu Wiesławowi Ochmanowi z okazji 85. urodzin artysty. - Z głębokim szacunkiem i uznaniem pragnę podziękować Panu za wspaniałe dokonania artystyczne, które w istotny sposób pomnażają bogactwo polskiej kultury - podkreślił prezydent.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Andrzej Duda Wiesław Ochman opera MUZYKA społeczeństwo

Wiesław Ochman obchodzi 85. urodziny. Gliński: zdobywał Pan niestrudzenie wokalny Olimp

Dziś swoje 85. urodziny obchodzi światowej sławy polski śpiewak operowy Wiesław Ochman. Z tej okazji Piotr Gliński, minister kultury i dziedzictwa narodowego w liście skierowanym do artysty napisał, że "chyli czoła przed jego imponującym dorobkiem, zdobiącym polską kulturę i uświetniającym współczesne karty jej historii".
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Piotr Gliński Wiesław Ochman opera śpiew społeczeństwo KULTURA

Diamentowe Batuty Polskiego Radia. Stefan Rachoń - dyrygencka osobowość

- Stefan Rachoń to był rzadki przypadek wśród dyrygentów, on czuł mój oddech, moją frazę i dynamikę. Piosenka jest głównie moim tworem, ale również kompozytora, autora tekstu, aranżera. On szanował to, że ten utwór jest wyrazem mojej osobowości, a każdy z wykonawców jest inny, ma swój temperament, a on to wszystko rozumiał - tak o Stefanie Rachoniu mówiła na antenie Dwójki Irena Santor.
Zobacz więcej na temat:  Stefan Rachoń 85 lat Dwójki Dwójka Jakub Kukla Andrzej Zieliński Irena Santor Wiesław Ochman Maciej Małecki Jan Pruszak

Wiesław Ochman: coraz częściej mówią na mnie "dziadek Krystiana" [ZOBACZ WIDEO]

- Jest niezwykle ambitny i pracowity, co mi imponuje. Chce, żeby każdy utwór to było coś innego, żeby klasyczne śpiewanie było połączone z popem. Oprócz komponowania gra jeszcze na fortepianie i na trąbce - mówił w Dwójce Wiesław Ochman o swoim wnuku Krystianie, zyskującym coraz większą popularność piosenkarzu.
Zobacz więcej na temat:  Wiesław Ochman opera Andrzej Sułek Dwójka śpiew MUZYKA KULTURA

Teresa Żylis-Gara i Wiesław Ochman. Koncert gwiazd opery

W audycji przypomnieliśmy koncert z 1977 roku, zatytułowany "Operowe qui pro quo", podczas którego znakomici polscy śpiewacy: sopranistka Teresa Żylis-Gara i tenor Wiesław Ochman, wykonali m.in. najsłynniejsze dzieła operowe Mozarta, Verdiego i Pucciniego. Solistom towarzyszyła Orkiestra Teatru Wielkiego w Poznaniu pod batutą Jacka Kaspszyka.
Zobacz więcej na temat:  muzyka klasyczna Wiesław Ochman Teresa Żylis-Gara opera Jacek Kaspszyk Andrzej Sułek

"Teresa Żylis-Gara w każdym teatrze zostawiała cząstkę talentu i osobowości"

- Jej głos był niezwykle nośny, nie wciskał w siedzenie, ale docierał do każdego zakątka sali koncertowej, jakby śpiewała w pokoju. Miała fenomenalną, nieporównywalną z nikim, w swoim okresie technikę - w Programie 2 Polskiego Radia zmarłą dziś (28.08) Teresę Żylis-Garę, najsłynniejszą polską sopranistkę wspominał tenor Wiesław Ochman. 
Zobacz więcej na temat:  Teresa Żylis-Gara Wiesław Ochman odeszli 2021 Dwójka Monika Zając Roch Siciński

Wiesław Ochman: Kazimierz Kord wielki artysta, dyrygent i wspaniały przyjaciel

- To był jeden z niewielu emocjonalnych dyrygentów, on po prostu te sceny przeżywał i do tego było dostosowane tempo i dynamika. Był wyjątkowym dyrygentem operowym, ponieważ czuł scenę i jednocześnie potrafił oddychać wraz ze śpiewakiem - mówił o Kazimierzu Kordzie w specjalnym wydaniu "Wybieram Dwójkę" Wiesław Ochman.
Zobacz więcej na temat:  odeszli 2021 dyrygent Dwójka Jakub Kukla Wiesław Ochman Wojciech Nowak Konstanty Andrzej Kulka Mariusz Treliński Krzysztof Zanussi