Bronisław Horowicz. Od opery do słuchowisk

Ostatnia aktualizacja: 09.06.2017 17:12
W audycji "Antykwariat" będziemy wspominać wybitnego reżysera i teoretyka sztuki operowej, związanego z Polskim Radiem od czasów przedwojennych.
Horowicz był przeciwnikiem wizji reżyserskich, które nie opierają sie na muzyce. Uważał, że kluczem do wszystkich rozwiązań scenicznych jest głębokie wniknięcie w partyturę.
Horowicz był przeciwnikiem wizji reżyserskich, które nie opierają sie na muzyce. Uważał, że kluczem do wszystkich rozwiązań scenicznych jest głębokie wniknięcie w partyturę.Foto: Pixbay/rjasso

Bronisław Horowicz był uczniem Leona Schillera w Państwowym Instytucie Sztuki Teatralnej. To Schiller skierował go w stronę reżyserii operowej. Dysertacje naukową na ten temat pisał we Francji, tam zastała go wojna. Po wojnie osiadł w Paryżu. Pracę zatytułowaną "Teatr operowy" opublikował w 1946 roku. Wydanie polskie ukazało się dużo później. Zaraz po wojnie związał sie też z najlepszymi scenami operowymi Europy. W La Scali debiutowali tego samego wieczora - Horowicz i Giorgio Streller. W 1965 roku - na otwarcie Teatru Wielkiego w Warszawie - powierzono Bronisławowi Horowiczowi reżyserię spektaklu inauguracyjnego "Króla Rogera" Karola Szymanowskiego.

W Polskim Radiu Bronisław Horowicz wyreżyserował pierwsze montowane słuchowisko plenerowe. Był to "Dysk olimpijski" Parandowskiego, przygotowywany na olimpiadę w Berlinie. Po wojnie reżyserował słuchowiska i dokumenty w Radio France. Był dwukrotnym laureatem Prix Italia. Wprowadził również we francuskim radiu program zatytułowany "Balety radiowe". Zmarł w 2005 r. w wieku 95 lat.

***

Na "Antykwariat" w sobotę (10.06) w godz. 15.00-15.30 zaprasza Anna Lisiecka.

mc/mz

Zobacz więcej na temat: opera
Czytaj także

Czy Balet Narodowy znalazł tancerza idealnego?

Ostatnia aktualizacja: 11.06.2015 15:10
Przynajmniej 178 centymetrów - tyle wzrostu powinien mieć tancerz, który chciałby dołączyć do Polskiego Baletu Narodowego.
rozwiń zwiń
Czytaj także

Z Haiti do Poznania. "Halka" Moniuszki 2015

Ostatnia aktualizacja: 29.06.2015 09:45
W "Wybieram Dwójkę" zrecenzowaliśmy premierę "Halki" w Teatrze Wielkim w Poznaniu w reżyserii Pawła Passiniego.
rozwiń zwiń