X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

"Wiele wskazuje na to, że przewrót majowy nie był wcale planowany"

Ostatnia aktualizacja: 08.05.2018 11:40
- Istnieje bardzo wiele nowych publikacji na ten temat, ale wydaje mi się, że żadna z nich nie udowodniła tezy, że piłsudczycy, a także i sam Piłsudski, przygotowywali przewrót zbrojny - mówił w Dwójce historyk prof. Andrzej Chojnowski.
Audio
  • Geneza, przebieg i konsekwencje przewrotu majowego (Rzeczypospolite/Dwójka)
Marszałek Polski Józef Piłsudski w otoczeniu oficerów przed ostatnią przed zamachem stanu rozmową z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim. Nz. marszałek Piłsudski (C) i generał Gustaw Orlicz-Dreszer (P) na moście Poniatowskiego w Warszawie
Marszałek Polski Józef Piłsudski w otoczeniu oficerów przed ostatnią przed zamachem stanu rozmową z prezydentem RP Stanisławem Wojciechowskim. Nz. marszałek Piłsudski (C) i generał Gustaw Orlicz-Dreszer (P) na moście Poniatowskiego w WarszawieFoto: PAP/Reprodukcja

pilsudski_1200.jpg
Prywatny świat marszałka. Romantyk z poczuciem humoru

Do zbrojnego zamachu stanu, zwanego przewrotem majowym, doszło w Polsce w dniach 12-15 maja 1926 roku. Na jego czele stał marszałek Józef Piłsudski, który użył przeciwko rządowi wiernego sobie wojska.

- Większość dowodów wskazuje na to, że ta sytuacja, w której na ulicach Warszawy polała się krew, była wynikiem pewnych błedów w ocenie tego, co się dzieje. Piłsudski jednak wyraźnie - prawie że do samego końca-  uważał, że zrobi demonstrację; przyjedzie do Warszawy na czele oddziałów, które go popierają i to zrobi na tyle wielkie wrażenie, że oddana zostanie mu część władzy. Jeszcze jesienią 1925 roku Piłsudski był gotów zadowolić się teką ministra spraw wojskowych. Chciał rządzić wojskiem, to go właściwie chyba najbardziej urządzało - podkreślał prof. Andrzej Chojnowski.

Jaka była pozycja Józefa Piłsudskiego przed przewrotem majowym? Czy zbrojny zamach stanu z maja 1926 roku uratował II RP? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite 

Prowadzi:  prof. Antoni Dudek

Gość: prof. Andrzej Chojnowski (Uniwersytet Warszawski)

Data emisji: 7.05.2017

Godzina emisji: 22.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak

Czytaj także

Polska o krok od wojny domowej

Ostatnia aktualizacja: 14.05.2016 20:00
- Były plany ewakuacji rządu i przeniesienia go do Poznania. Wtedy bratobójcze walki rozlałyby się na cały kraj - mówił w Dwójce o przebiegu zamachu majowego w roku 1926 prof. Tadeusz Panecki.
rozwiń zwiń