X
Szanowny Użytkowniku
25 maja 2018 roku zaczęło obowiązywać Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z dnia 27 kwietnia 2016 r (RODO). Zachęcamy do zapoznania się z informacjami dotyczącymi przetwarzania danych osobowych w Portalu PolskieRadio.pl
1.Administratorem Danych jest Polskie Radio S.A. z siedzibą w Warszawie, al. Niepodległości 77/85, 00-977 Warszawa.
2.W sprawach związanych z Pani/a danymi należy kontaktować się z Inspektorem Ochrony Danych, e-mail: iod@polskieradio.pl, tel. 22 645 34 03.
3.Dane osobowe będą przetwarzane w celach marketingowych na podstawie zgody.
4.Dane osobowe mogą być udostępniane wyłącznie w celu prawidłowej realizacji usług określonych w polityce prywatności.
5.Dane osobowe nie będą przekazywane poza Europejski Obszar Gospodarczy lub do organizacji międzynarodowej.
6.Dane osobowe będą przechowywane przez okres 5 lat od dezaktywacji konta, zgodnie z przepisami prawa.
7.Ma Pan/i prawo dostępu do swoich danych osobowych, ich poprawiania, przeniesienia, usunięcia lub ograniczenia przetwarzania.
8.Ma Pan/i prawo do wniesienia sprzeciwu wobec dalszego przetwarzania, a w przypadku wyrażenia zgody na przetwarzanie danych osobowych do jej wycofania. Skorzystanie z prawa do cofnięcia zgody nie ma wpływu na przetwarzanie, które miało miejsce do momentu wycofania zgody.
9.Przysługuje Pani/u prawo wniesienia skargi do organu nadzorczego.
10.Polskie Radio S.A. informuje, że w trakcie przetwarzania danych osobowych nie są podejmowane zautomatyzowane decyzje oraz nie jest stosowane profilowanie.
Więcej informacji na ten temat znajdziesz na stronach dane osobowe oraz polityka prywatności
Rozumiem

Dr Tomasz Kozłowski: Kiszczak chciał mieć pewność, że będzie reformować MSW po swojemu

Ostatnia aktualizacja: 01.10.2019 10:02
- Zgodnie z deklaracjami Kiszczaka chodziło o to, żeby Służbę Bezpieczeństwa dostosować do pracy w nowych czasach. Jej zadaniami miały być teraz ochrona rodzącej się demokracji i gospodarki rynkowej. Faktycznie próbował natomiast uchronić resort przed dalej idącymi konsekwencjami zmiany ustroju - mówił w Dwójce autor książki "Koniec imperium MSW".
Audio
  • Dr Tomasz Kozłowski o książce "Koniec imperium MSW" (Rzeczypospolite/Dwójka)
dr Tomasz Kozłowski Koniec imperium MSW
dr Tomasz Kozłowski "Koniec imperium MSW"Foto: Mat. promocyjne

W wyniku likwidacji Służby Bezpieczeństwa powstały dwie skrajne hipotezy: jedna z nich głosi, że elita solidarnościowa miała w dużym stopniu związane ręce, była skrępowana sytuacją międzynarodową oraz oporem ze strony aparatu bezpieczeństwa. Według drugiej liderzy Solidarności narzucili sobie ograniczenia zgodnie z umowami zawartymi w Magdalence i przy Okrągłym Stole.

Obie te narracje opierają się na uproszczeniach – snutych w oderwaniu od kontekstu, często zbudowanych na ahistorycznym rozumowaniu, o czym przekonywał w audycji dr Tomasz Kozłowski z Instytutu Pamięci Narodowej. Jego książka - "Koniec imperium MSW" - to pierwsza próba całościowego opisania schyłku Służby Bezpieczeństwa i narodzin Urzędu Ochrony Państwa.

Jakie były nastroje wśród funkcjonariuszy SB u schyłku lat 80.? Na czym polegały zmiany wprowadzane w resorcie przez Czesława Kiszczaka, które miały wywołać pozytywną reakcję w obozie solidarnościowym? Co stało się z ZOMO (Zmotoryzowane Odwody Milicji Obywatelskiej) i ORMO (Ochotnicza Rezerwa Milicji Obywatelskiej)? O tym w nagraniu audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite 

Prowadził:  Antoni Dudek

Gość: dr Tomasz Kozłowski (IPN, autor książki "Koniec imperium MSW")

Data emisji: 30.09.2019

Godzina emisji: 21.00

pg/mko

Ten artykuł nie ma jeszcze komentarzy, możesz być pierwszy!
aby dodać komentarz
brak