Polskie Radio
Section05
MSW

Zakończyła się Narada Ambasadorów RP. "Omówiono kwestie kluczowe dla polskiej racji stanu"

Jak poinformowało MSZ, wyzwania wynikające z ataku Rosji na Ukrainę oraz pandemii COVID-19, konsekwencje dla ładu międzynarodowego oraz wnioski, jakie polska dyplomacja musi wyciągnąć z tych kryzysów były głównymi tematami zakończonej corocznej Narady Ambasadorów RP.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Ministerstwo Spraw Zagranicznych MSW Zbigniew Rau Łukasz Jasina polityka bezpieczeństwo wojna na Ukrainie wojna 2022 konflikty międzynarodowe dyplomacja Polityka zagraniczna Polski

Rekordowa liczba antysemickich przestępstw w Niemczech

W Niemczech w ubiegłym roku przekroczono po raz pierwszy próg 50 000 spraw – przestępstw motywowanych politycznie. Dokładnie było ich 55 048. To oznacza wzrost o 23,2 proc. w stosunku do poprzedniego poprzedniego i jest "rekordem" od początku prowadzenia statystyk (2001 rok). Również, przestępstwa antysemickie w RFN osiągnęły "najwyższy poziom". W ubiegłym roku odnotowano aż 3027 takich aktów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy przestępczość polityka antysemityzm MSW

"Przygotowujemy się na różne scenariusze". Kamiński o możliwości przyjęcia uchodźców z Ukrainy

Minister spraw wewnętrznych i administracji Mariusz Kamiński poinformował, że wojewodowie przygotowują się na możliwość przyjęcia uchodźców z Ukrainy. Podkreślił we wpisie na Twitterze, że "w związku z sytuacją na Ukrainie" Polska przygotowuje się "na różne scenariusze". Ponadto Ministerstwo Spraw Zagranicznych apeluje o unikanie podróży, które nie są konieczne m.in. na Półwysep Krymski.
Zobacz więcej na temat:  POLSKA Mariusz Kamiński MSWiA wojna na Ukrainie konflikty międzynarodowe serwis wschodni Ministerstwo Spraw Zagranicznych bezpieczeństwo uchodźcy Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji MSW Rosja

Kryzys migracyjny na granicy. Niemiecki szef MSW: współpraca z Polską układa się bardzo dobrze

- Wzrasta presja migracyjna na Europę - powiedział niemiecki minister spraw wewnętrznych Horst Seehofer. W wywiadzie dla gazety "Bild am Sonntag" wskazał główne obecnie szlaki migracyjne: z Grecji - szlakiem bałkańskim - przez Morze Śródziemne oraz przez Białoruś i Polskę. Przyznał, że ten ostatni szlak cieszy się coraz większą popularnością. Tylko w tym roku - przez Polskę - do Niemiec przybyło ponad sześć tysięcy migrantów.
Zobacz więcej na temat:  ŚWIAT Europa Niemcy POLSKA granica polityka imigranci w Europie imigracja migracja MSW Ministerstwo Spraw Wewnętrznych

"Kryła wiele tajemnic". Piotr Woyciechowski o jednostce SB, którą kierował Czesław Kiszczak

- Rozpracowywał środowiska gdańskich polityków związanych z Hallem czy Borusewiczem, ale też te związane z Solidarnością Walczącą wrocławską i poznańską - tak o słynnej "jedenastce" MSW mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Piotr Nisztor służby specjalne Czesław Kiszczak MSW historia Polski Piotr Woyciechowski POLSKA

Tomasz Kozłowski: Kiszczak chciał reformować MSW po swojemu

- Zgodnie z deklaracjami Kiszczaka chodziło o to, żeby Służbę Bezpieczeństwa dostosować do pracy w nowych czasach. Jej zadaniami miały być teraz ochrona rodzącej się demokracji i gospodarki rynkowej. Faktycznie próbował natomiast uchronić resort przed dalej idącymi konsekwencjami zmiany ustroju - mówił w Dwójce autor książki "Koniec imperium MSW".
Zobacz więcej na temat:  MSW służba bezpieczeństwa Antoni Dudek HISTORIA Tomasz Kozłowski IPN

Historyk IPN: Departament PESEL MSW był elementem aparatu represji PRL

Powszechny Elektroniczny System Ewidencji Ludności uruchomiono w połowie lat 70-tych. Zawierał szczegółowe dane na temat ludności. - Chodziło też o to, żeby lepiej kontrolować ludzi i typować potencjalnych agentów i tajnych współpracowników – mówił w audycji "Historia na dziś” dr Patryk Pleskot z Instytutu Pamięci Narodowej.
Zobacz więcej na temat:  MSW PRL Tadeusz Płużański Patryk Pleskot pesel Polskie Radio 24 historia PRL