Polskie Radio
Section05
służba bezpieczeństwa

PR24 "Powolna, systematyczna zmiana społeczeństwa". Gen. Andrzej Kowalski tłumaczy, na czym polega wojna informacyjna

- Państwa, które działają w sposób totalny, napędzane totalną agresją, dążą do uzyskania wpływu wszelkimi możliwymi sposobami na każdym możliwym poziomie. Jeżeli kondycja moralna społeczeństwa jest niska, na pewno o wiele łatwiej zaprogramować uderzenie, które będzie skuteczne - mówił w Polskim Radiu 24 gen. Andrzej Kowalski, członek komisji ds. rosyjskich wpływów.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 służba bezpieczeństwa POLSKA służby i bezpieczeństwo

"Rodzaj przyznania się do winy". Piotr Woyciechowski o wyjeździe z Polski Jolanty Lange

- Jolanta Lange miała doskonałe rozeznanie co do stanu zdrowia ks. Blachnickiego. Z punktu widzenia eliminacji fizycznej, tego "szwadronu śmierci", który miał za zadanie zamordowanie księdza, to bardzo ważna wiedza - mówił w Polskim Radiu 24 Piotr Woyciechowski, ekspert ds. służb specjalnych.
Zobacz więcej na temat:  Polskie Radio 24 Franciszek Blachnicki służba bezpieczeństwa Piotr Woyciechowski POLSKA służby i bezpieczeństwo Piotr Nisztor

Wołoszański na listach KO. Macierewicz: to sygnał dla Putina od Tuska, że chce wrócić do prorosyjskiej polityki

- Trzeba się zastanowić jaka jest intencja Donalda Tuska. To pewien sygnał wobec Putina, że Tusk jest otwarty na jego wpływy. To rzecz bardzo niebezpieczna dla Polski i dwuznaczna dla formacji Tuska. Wygląda na to, że jednak lider PO chce wrócić do swojej polityki prorosyjskiej - podkreślił w Polskim Radiu 24 Antoni Macierewicz, wiceprezes PiS.
Zobacz więcej na temat:  Antoni Macierewicz polityka POLSKA wybory parlamentarne Donald Tusk Platforma Obywatelska służba bezpieczeństwa

IPN sprawdza, czy Jacek Jerz, działacz radomskiej "Solidarności", został w 1983 otruty przez SB

Śledczy Instytutu Pamięci Narodowej prowadzą śledztwo w sprawie śmierci w 1983 roku jednego z liderów radomskiej "Solidarności" Jacka Jerza. Są podejrzenia, że mógł on umrzeć na skutek zażycia leków podanych mu przez nieustalone osoby w ramach operacji prowadzonej przez Służbę Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  stan wojenny PRL Solidarność służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej prokuratura Radom

IPN opublikował wyniki śledztwa ws. zabójstwa Stanisława Pyjasa. Możliwe wznowienie postępowania

IPN poinformował, że Stanisław Pyjas został najprawdopodobniej wypchnięty przez balustradę klatki schodowej z wysokości II piętra. Prokurator IPN w 2019 roku umorzył w śledztwo ws. zabójstwa przez funkcjonariuszy SB z powodu niewykrycia sprawców. Postępowanie może być podjęte na nowo.
Zobacz więcej na temat:  zabójstwo PRL służba bezpieczeństwa opozycja demokratyczna IPN POLSKA społeczeństwo

Włodzimierz Odojewski. Pisarz, radiowiec, tajny współpracownik

Jego dzieła to jedne z najważniejszych osiągnięć polskiej prozy. Pisarz w bezkompromisowy sposób poruszał tematy, które nie w smak były komunistom. W swym życiorysie Włodzimierz Odojewski ma jednak hańbiący rozdział współpracy ze Służbą Bezpieczeństwa.
Zobacz więcej na temat:  Włodzimierz Odojewski pisarz Wołyń proza Kazimierz Orłoś Jarosław Iwaszkiewicz Maria Dąbrowska Jerzy Krzysztoń Zbigniew Herbert IPN służba bezpieczeństwa Instytut Pamięci Narodowej Joanna Siedlecka PRL bezpieka literatura książki HISTORIA historia Polski

TYLKO U NAS Śmierć Stanisława Pyjasa i usprawiedliwianie konfidenta

Przed dwoma laty były donosiciel bezpieki Lesław Maleszka wspominał Stanisława Pyjasa, tłumacząc, dlaczego donosił na kolegów Służbie Bezpieczeństwa. Okazuje się, że swoisty "proces beatyfikacyjny" wieloletniego tajnego współpracownika doczekał się kontynuacji. Kolejny rozdział dopisał Cezary Łazarewicz, reporter, laureat prestiżowej nagrody Nike.
Zobacz więcej na temat:  Stanisław Pyjas Kraków służba bezpieczeństwa PRL komunizm