"Solidarność" jako ruch rewolucyjny

Ostatnia aktualizacja: 18.09.2023 21:55
Czy pojawienie się kryzysu po okresie długotrwałej poprawy warunków życia mogło doprowadzić do rewolucji roku 1980? Jak na nastroje społeczne wpływała zachodnia muzyka czy prasa dostępna w czasach gierkowskiego otwarcia na świat?
Europejskie Centrum Solidarności w Gdańsku
Europejskie Centrum Solidarności w GdańskuFoto: Shutterstock/Patryk Kosmider

Kształtowanie pamięci zbiorowej Polaków

W jaki sposób wcześniejsze bunty i zrywy kształtowały pamięć zbiorową Polaków? Gościem tego wydania "Rzeczypospolitych" był prof. Marcin Zaremba, który opublikował właśnie książkę "Wielkie rozczarowanie. Geneza rewolucji Solidarności".

Rola Jana Pawła II

O jej mozaikowym układzie, sentymencie za epoką gierkowską, myśleniu o "Solidarności" jako o ruchu rewolucyjnym, przyczynach niezadowolenia społecznego, błędach ekipy gierkowskiej, roli Jana Pawła II i propagandzie sukcesu z autorem publikacji porozmawiał prof. Antoni Dudek.


Posłuchaj
25:46 2023_09_18 21_30_11_PR2_Rzeczypospolite.mp3 "Solidarność" jako ruch rewolucyjny (Rzeczypospolite/Dwójka)

 

***

W jednej z poprzednich audycji z cyklu "Rzeczypospolite" gościem był prof. Jakub Polit z Uniwersytetu Jagiellońskiego. Rozmawialiśmy o relacjach polsko-japońskich w pierwszej połowie XX wieku.

Co robili Józef Piłsudski i Roman Dmowski w Japonii u progu XX wieku? W jaki sposób Japończycy patrzyli na odzyskanie przez Polskę niepodległości? Jaki był zakres współpracy obu państw w dwudziestoleciu międzywojennym? Jak zareagowali Japończycy na wypowiedzenie im przez Polskę wojny w 1939 roku? Jaki był ich stosunek do Polaków w czasie II wojny światowej? Odpowiedzi na wszystkie te pytania szukaliśmy w audycji.

***

Tytuł audycji: Rzeczypospolite

Prowadził: prof. Antoni Dudek

Data emisji: 18.09.2023

Godzina emisji: 21.30

mgc/mo